Ačkoli si většina lidí pod pojmem luxusní bydlení představí spíše megalomanský příbytek než byt o výměře 60 metrů čtverečních, nadstandardní zařízení může slušet i menšímu bytu. Neobejde se to však bez citlivého přístupu k materiálům a dispozicím.
Pozoruhodný je v tomto směru například výměrou skromný byt, který se nachází v Bílkově ulici na Starém Městě v Praze. Pro majitele, jenž se rozhodl zhodnotit své peníze v realitách, jej upravila architektka Ivana Dombková.
Investorovi, který měl již vlastní domov vyřešený, ale toužil investovat do bydlení pro jiné, padl do oka byt ve třetím patře domu z roku 1907. Nad koupí příbytku v historií prodchnuté lokalitě dlouho přemýšlet nemusel. Hovořila pro ni nejen dobrá a klidná adresa, ale i hezký výhled do ulice. Původní plocha byla 92 m2. „Zatímco jiní byty spojují, my jsme se rozhodli pro opačný přístup. Mým úkolem bylo prostor rozdělit na garsonku o rozloze 35 m2 a větší příbytek s výměrou cca 57 m2,“ vysvětluje česká specialistka na bydlení pro náročné.
Za zmínku jistě stojí, že při rekonstrukci nedošlo k bourání. „Oddělení si vyžádalo pouze vyzdění příčky mezi nově vzniklými bytovými jednotkami. Interiéry obou bytů přitom plně respektují původní atmosféru domu z přelomu století,“ upřesňuje architektka. Velmi tomu napomáhá zachování a repasování původních dveří i oken. Parkety bohužel nebylo možné vzhledem k jejich stáří a stavu renovovat. Nahradila je proto masivní dřevěná podlaha z exotického dřeva. Srdce většího z bytů, jenž je obrácen do ulice, bije v duchu polyfunkčního uspořádání. Architektka mu jej dala do vínku hned z několika důvodů. Tím nejpodstatnějším byl relativně malý prostor a druhým úmysl majitele příbytek pronajímat.
Práci jí v tomto směru usnadnil fakt, že nemusela vytvořit soukromé zóny, jak tomu bývá u domácností s dětmi. Intimitu tak mohly bez problémů nahradit úložné prostory, na které narazíte za dveřmi. Za vstupní halou s řadou vestavěných skříní se v luxusním příbytku po několika krocích vchází do vzdušné obytné části, která plní funkci obývacího pokoje, jídelny i pracovny zároveň. Do kulinářského království od jídelního koutu pochopitelně není daleko. Kuchyň volně navazuje na společenskou místnost a architektka jí vtiskla praktické uspořádání v lodním stylu. Kromě dostatku úložných prostor je zajímavá také tím, že vznikla z původně jediné oddělené místnosti - ložnice. Jasně patrné je to například nad horními skříňkami minimalistické kuchyňské linky. Nachází se zde totiž pás z čirého skla, jenž místnost pocitově zvětšuje a prosvětluje světlem ze sousední ložnice. „Okna se nacházejí v obytném prostoru a v nově vzniklé ložnici obrácené na jihozápad. Abych docílila prosvětlení kuchyňské části, zvolila jsem takzvaný nadsvětlík. Denní světlo jim cíleně prochází a zároveň opticky odlehčuje obě místnosti,“ upřesňuje autorka návrhu. S ohledem na světlo oddělila také ložnici. Místo pro spánek od obytné zóny dělí posuvné dveře z pískovaného skla.
* * *
NÁPADY PRO VÁŠ DOMOV
Opticky i fakticky malý byt dokáže zvětšit správná volba materiálů a koncepce šitá na míru. „Znamená to vsadit na světlé tóny maleb a hliník, který odráží světlo a zároveň kontrastuje s tmavou podlahou. Vyplatí se také nezatížit prostor zbytečně materiály tmavých odstínů na velkých plochách a pohrát si s nasvícením,“ prozrazuje léty praxe prověřený recept architektka Ivana Dombková. Držela se jej i v případě bytu v Bílkově ulici. Povrchy zabudovaných úložných prostor navrhla hliníkové. Pískované sklo propouštějící přirozené světlo se uplatnilo na dveřích a se světlou výmalbou příjemně kontrastuje masivní dřevěná podlaha z exotického dřeva. Kromě těchto prvků zde své uplatnění našel i atypický nábytek. Kde to bylo možné, navrhla jej vestavěný. Příkladem za všechny je důmyslné řešení pracovního místa pro počítač s připojením na internet. Atypický stolek pro počítač je totiž součástí vestavěné knihovny v polyfunkční místnosti.
Foto: Iveta Kopicová