<span>Fasádní vyhlášce</span> ve Šternberku odzvonilo

Relax
22. 10. 2008 08:01
Šternberk přestane finančně podporovat majitele historických domů.
Šternberk přestane finančně podporovat majitele historických domů.
Šternberk přestane finančně podporovat majitele historických domů.O jeden rok dříve skončí ve Šternberku "fasádní vyhláška", kterou město podporovalo opravy domů soukromých vlastníků v městské památkové zóně.

Starosta Jaromír Sedlák řekl, že dřívější ukončení má dva důvody: finanční náročnost a značné vylepšení stavu nemovitostí. "Do konce listopadu musí poslední žadatelé doložit vyúčtování, pak vyhláška skončí," potvrdil Sedlák.

Za dva roky město rozdalo majitelům nemovitostí na opravy přes deset milionů korun. Nenávratná finanční podpora zahrnovala kromě oprav vnějších omítek také výměnu oken a dveří a klempířských prvků. "Opraveno je nyní asi 90 procent domů v centru města," podotkl Sedlák.

Vloni šternberská radnice uspokojila 63 žadatelů, letos 40. Příspěvky byly poskytovány do výše tří čtvrtin uznatelných nákladů, maximálně však 100 tisíc korun na jednoho žadatele.

"Od příštího roku mohou vlastníci historických nemovitostí využívat půjčky z Fondu rozvoje bydlení. Místo čtyřprocentního úroku mohou počítat s dvouprocentním úročením," uzavřel Sedlák. Město ročně hospodaří s 320 miliony, na investice by v následujícím roce mohlo mít 45 až 70 milionů korun.

Podobně i Olomouc přispívá majitelům historicky cenných budov na jejich opravy a údržbu. Letos pro ně vyčlenila 1,1 milionu, přičemž z této sumy tvořila 400 000 korun státní dotace.

Foto: www.sternberk.eu

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Šálek za 21 tisíc korun. Dubaj má nejdražší kávu na světě

Relax
1. 11. 2025

Vánoční dárky, které se dají vyrobit: 5 nápadů, které potěší

Relax
31. 10. 2025

Liberecká zoo má dva varany Reisingerovy, jsou klenotem mezi ještěry

Relax
Aktualizováno: 30. 10. 2025 11:09

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ