<span>Fondy technické knihovny</span> už jsou v nové budově

Relax
12. 7. 2009 08:45
Interiér Národní technické knihovny.
Interiér Národní technické knihovny.
Národní technická knihovna podle návrhu studia Projektil.Publikace z fondů bývalé Státní technické knihovny už jsou téměř přestěhované z Klementina do nové budovy v Praze-Dejvicích. Tam se nová Národní technická knihovna (NTK) slavnostně otevře 9. září. S více než 1,5 milionu svazků má být NTK největším pramenem technické literatury v České republice.   

Mluvčí technické knihovny Jan Kratochvíl oznámil, že stěhování fondů z Klementina do Dejvic skončí 13. července. Brány Klementina se za Národní (původní Státní) technickou knihovnou naposledy zavřou s největší pravděpodobností 31. července. O přesném datu budeme ještě informovat, doplnil mluvčí.


ČTĚTE TAKÉ: Nová Národní technická knihovna otevře své brány v září

                        Technická knihovna dostala cenu za citlivost k okolí


Knihovna v Dejvicích slibuje uživatelům komfort služeb, třeba půl milionu publikací ve volném výběru, přes 1300 studijních míst a téměř 600 míst relaxačních. V celém objektu bude WiFi signál, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovna, možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih i kavárna. V nové budově veřejnost najde knihovní fondy bývalé Státní technické knihovny a část fondů knihoven Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické.    

Tažené sloupy pro volný prostor

Interiér Národní technické knihovny.NTK vznikla na Flemingově náměstí podle návrhu studia Projektil a téměř v tichosti vedle vzrušených debat o nové budově Národní knihovny. Originálním řešením zvenčí ne příliš nápadné stavby jsou například takzvané tažené sloupy, které drží stropní desku nad částí přízemí shora a její hmotnost přenášejí o patro výše pomocí táhel ukrytých v těchto sloupech. Díky tomu nemusí být přízemí viditelně rozděleno a je volně průchodné.

Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

Novostavba je také výjimečná spoluprací jejích autorů s výtvarníky, kteří pojednali její interiéry. Využívali při tom právě zaměření budovy technickým směrem. Stavba dostala minulý měsíc Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Přestože stavba nevznikla přímo v historickém centru města, bylo podle pořadatelů těžké vypořádat se s okolím, byť ho tvoří architektura 20. století. Autorům knihovny se to podle klubu podařilo dobře.

Foto: Karel Šanda, ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ