Designové nápojové sklo Jiřího Šuhájka vzniká jen v limitovaných edicích už od roku 2005. Originální kousky nepostrádají vtip a eleganci. Zatím jich vzniklo víc než dvacet řad a od začátku května budou k vidění v pražské Galerii českého skla.
Jméno Jiřího Šuhájka není mezi obdivovateli sklářského umění neznámé. Studoval v ateliéru skla pod vedením profesora Stanislava Libenského, a na přelomu 60. a 70. let i na londýnské Royal College of Art. Za sebou má stáže v Muranu či Amsterodamu. Jako designér působil ve sklárně Moser, navrhoval pro Crystalex a byl taky uměleckým ředitelem ve sklárnách Bohemia Art Glass ve Vsetíně. Řadu let působí i jako pedagog. Třicetiletá praxe skláře a sklářského designéra mu vynesla řadu ocenění i výstav. Jeho díla jsou součástí sbírek muzeí v ČR, Londýně, Německu, USA, Švýcarsku a Japonsku.
Svá díla dokáže nejen navrhnout, ale v huti taky stvořit. "Když jsem před lety jeho díla obdivoval u něj v ateliéru, všiml jsem si drobných skleněných předmětů, většinou z oblasti nápojového skla. To co mě na nich zaujalo, byl velmi výrazný a neobyčejný design. Ihned jsem po nich silně zatoužil," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Přemysl Černý z Art-D grafického studia, který stál u zrodu myšlenky na výrobu nápojových setů Jiřího Šuhájka.
Od roku 2005 jich jeho ateliér vyrobil třiadvacet řad. Například sady Clasic, Aperitiv, Balet, Rosa a další. Soubory vznikaly v moravské huti Charlotta, nyní se vyrábí na sklářské škole ve Valašském Meziříčí.
"Když člověk může se sklem experimentovat, je to báseň. Jsem až hravý, pokud je mi to povoleno," říká výtvarník, jehož hra s barvou a tvarem je nezaměnitelná. Limitované edice jsou číslované a v sériích je vždy maximálně devadesát podepsaných kusů. Pražská Galerie českého skla shromáždila doposud samostatně nevystavené nápojové sklo Jiřího Šuhájka. K vidění bude pro veřejnost od 2. do 27. května.