V klášteře Chotěšov na jižním Plzeňsku se 7. srpna poosmé uskuteční benefice Večer pro klášter Chotěšov. Akce, kterou pořádá občanské sdružení Chotěšovská vlna, má zviditelnit ohroženou památku a upozornit na její neutěšený stav.
Klášter je od letoška nově zařazen mezi národní kulturní památky. Návštěvníky čeká hudební program, historická bitva, přednášky i prohlídky kláštera, řekl ČTK předseda občanského sdružení Chotěšovská vlna Pavel Říha.
ČTĚTE TAKÉ: Slavné jihočeské vily na výstavě v Plané nad Lužnicí
Za minulého režimu zchátralý klášter pomalu se státními dotacemi i z vlastní kasy opravuje obec Chotěšov, jíž patří. Náklady na celkovou opravu se pohybují až kolem miliardy korun.
Akce má hlavně seznámit návštěvníky s rozsáhlým areálem stavby. Konvent bude během dne volně přístupný, lidé se také podívají i do jinak nepřístupných gotických a barokních sklepů, které jsou nejstarší částí kláštera.
Otevřeny budou spodní zahrady se starým klášterním hřbitovem a vůbec poprvé lesovna. Na programu jsou také večerní a noční oživené prohlídky. Přednášky odborníků budou o architektuře stavby a o důsledcích zrušení kláštera během josefínských reforem.
"Výtěžek bude použit na podporu dobrovolnických brigád, které se během roku v klášteře konají, a na sbírku Kup si své okno, kterou obec Chotěšov dlouhodobě pořádá pro postupnou rekonstrukci historických oken," doplnil Říha. Oken je jako dní v roce - 365. Nové přijde zhruba na 27 tisíc korun.
Jedním z vrcholů programu, který je naplánován od 14:00 do půlnoci, bude podle něj velkolepá rekonstrukce bitvy z dob třicetileté války s více než sto účinkujícími v severní zahradě kláštera.
Hudební program nabídne směsici žánrů. Vystoupí například folk-rocková Slepá kolej, Nebylo nás pět hrající alternativní rock či Cashel s irskou hudbou. V klášterním kostele vystoupí vokální kvintet Hlasoplet členů opery plzeňského divadla J. K. Tyla či trio Ad Hoc Consort s barokní duchovní hudbou.
Klášter slaví letos 800 let od založení patronem plzeňské diecéze Hroznatou v letech 1202 až 1210 pro řeholnice premonstrátky.
Od státu dostává památka v posledních letech kolem jednoho až dvou milionů korun ročně na havarijní stavy, zejména na opravy střech. K tomu musí obec přidat vlastní peníze.
Foto: Občanské združení Klášter Chotěšov