<span>Hypotéky jsou v útlumu,</span> roste stavební spoření

Relax
30. 7. 2008 13:00
Zájem Čechů o bydlení poklesl.
Zájem Čechů o bydlení poklesl.

Zájem Čechů o bydlení poklesl.Zájem Čechů o hypotéky letos prudce klesl. Zájmu o nové bydlení ale tolik neubývá: na popularitě získávají překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

"Podmínky překlenovacích úvěrů se stávají výhodnějšími. Proto pokud to podmínky dovolí, lidé se k nim přesouvají," vysvětluje předseda statistického úřadu Jan Fischer. Úroky u hypoték totiž v posledních měsících rostou. "V uplynulých třech až čtyřech letech byly v Česku úrokové sazby nejnižší na světě," připomíná Fischer.

Zatímco loni si v prvních pěti měsících roku lidé půjčili na hypotékách víc než 30 miliard, letos to bylo jen 25 miliard. O dvě miliardy klesl i objem půjček ze stavebního spoření. Přibylo ale překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření, takzvaných meziúvěrů, a to o tři miliardy: z 9,5 na 12,5 miliardy.

Národu dluhová past nehrozí...

Český statistický úřad také vyhodnocoval celkový vývoj zadlužení českých domácností. Verdikt? Dluhy Čechů sice významně rostou, jsou ale většinou "zdravé", jištěné nemovitostmi. Úvěry na bydlení tvoří v celkové zadluženosti víc než dvě třetiny - konkrétně 71 procent.

Graf - vývoj zadlužení.Hypotéky a další úvěry na bydlení rostly v minulých letech raketovým tempem, zvyšoval se ale i objem spotřebitelských úvěrů: mezi lety 2005 a 2007 vzrostl objem spotřebitelských úvěrů o 85 miliard korun. Na konci roku 2007 tak lidé dlužili bankám, záložnám a nebankovním subjektům více než 267 miliard korun.

Ani tento údaj ale neznamená pro domácnosti větší riziko. "Velkou část z těchto peněz tvoří investice do předmětů dlouhodobé spotřeby. Lidé je neprojídají, ale pořizují si za ně vybavení do svých bytů a domů," uklidňuje Fischer.

Češi také ještě stále mají víc úspor než dluhů, i když poměr mezi nimi se zmenšuje. "Polštář, který tvořil pro české domácnosti rezervu, se vyfukuje. Dá se říci, že úspory lidí zůstávají přibližně stejné, a to, co lidé vydělávají navíc, investují do spotřeby a do splácení úvěrů," vysvětluje autorka šetření Drahomíra Dubská.

...jen jednotlivcům

Statistici nicméně upozorňují, že pro některé sociální skupiny se mohou dluhy stát velkým problémem. "Tři procenta domácností mají problémy se splácením úvěrů, dalších šest procent domácností vnímá spotřebitelské úvěry jako velkou zátěž," varuje Fischer.

Podle statistiků mohou mít problémy se splácením především jednočlenné domácnosti nebo domácnosti, které závisí na příjmu jediné osoby. "Problémy mohou mít i lidé, kteří si půjčili na nemovitost a splácení se jim protáhne do důchodového věku," dodává Dubská.

Foto: profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ