Jak na <span>úložné prostory</span> v malém bytě

Relax
11. 2. 2009 12:04
Trápí vás nedostatek místa? Zkuste vsadit na pečlivé plánování.
Trápí vás nedostatek místa? Zkuste vsadit na pečlivé plánování.

Kuchyně v malém bytě? Přiměřeně velká.Menší byty mají svá specifika a je několik možností, jak v nich vyřešit úložné prostory. Pokud si pečlivě naplánujete svůj boj s místem, pak můžete získat plnohodnotné a třeba i netradiční bydlení.

Ingredience, ze kterých můžete vařit:
-
jasná strategie
-
vestavný nábytek na míru
-
drobný solitérní nábytek
-
chytré multifunkční schovávačky

Řešení úložných prostor v malých bytech není ničím jiným, než jasným rozhodnutím o kompromisech a kvalitní truhlářské práci. V prvé řadě je zapotřebí si jasně určit objem věcí, které se mají uschovat. Rozhodně není vhodné si ze svého malého bytu vytvářet skladiště a úložiště všech pokladů nastřádaných během vašeho života nebo i života vašich rodičů, natož nepotřebných věcí, které se „třeba ještě někdy mohou hodit".

Máte-li víc věcí, než se vám vejde do současného malého bytu a nechcete se jich zbavit, zkuste najít vhodné skladovací prostory, kde přečkají nutnou dobu, než budou moci být opět použity. Do svého  bytu dejte skutečně jen minimum, které efektivně využijete.

Vytřídit a uložit

K ukládání věcí lez využít i prostor u stropu.Pokud jste se úspěšně dostali přes fázi vyřazování, můžete začít plánovat svoje úložné prostory. Obvykle se kombinuje vestavný a solitérní nábytek. Stejný princip zachovejte i ve svém bytě a nezatěžujte ho velkým množstvím objemných skříní. I malý byt musí dýchat a působit obyvatelně. Dejte tedy prostor i klasickým skříňkám, komodám a truhlám, které poskytnou na své horní ploše místo pro květiny, fotografie nebo hezké plastiky. Bez dekorací by interér působil smutně a odtaženě. Zvláště malé prostory vyžadují teplejší a útulnější pojetí.

Do malého bytu se hodí přiměřeně velká kuchyň. Dimenzujte ji spíše do výšky, než-li do plochy. Pro lepší přehled o uložených věcech  v dolní části dejte přednost výsuvům před policemi. Pro horní skříňky můžete využít sklopné mechanismy, abyste se pohodlně dostali i do vyšších míst. I do té nejmenší kuchyně patří myčka. Můžete nechat nainstalovat úžší, pouze 45 cm širokou. Rozhodně se vyplatí.

Skříně na míru

Úložné prostory ocení i děti.Na výrobu vestavných skříní si pozvěte odbornou firmu nebo truhláře, který má s tímto typem nábytku zkušenosti. Výroba vestaveb je dnes již velice sofistikovaná a informovaný odborník vám poradí nejlepší řešení přímo ušité pro vás. Ptejte se na všechny způsoby otevírání a vnitřní organizace. Nemusíte se omezit na klasické posuvné dveře, možností je více - skládací dveře, pak dveře, které se zasouvají k bočnicím nebo k půdě skříně, ale i dveře v moderním systému inline, které se předsunují podle potřeby a při zavření zůstávají v jedné rovině.

Bohatá nabídka vnitřní organizace vám umožní využít maximálně prostor, který máte k dispozici. Jsou to plnovýsuvy nejrůznější hloubky, výklopné koše, sklápěcí šatní tyče, organizéry na kalhoty, kravaty a pásky, ale i systémy vnitřního osvětlení, které umožní dobře se ve skříni orientovat  při každém jejím otevření.

Knihovna Toboga od designéra T. Calzaniho.Vestavné skříně můžete využít pro uložení šatstva, obuvi, sportovních potřeb, hygienických zásob a dalších potřebných věcí. Nicméně pro drobnosti, které mají být  přehledně uloženy a neustále po ruce jsou lepší komody nebo skříňky. Nemusí mít standartní hloubku (50 - 60 cm), truhlář vám na míru vyrobí i mělčí, které nezaberou tolik místa a neruší zbytečně v prostoru. Rozměry můžete přizpůsobit svým potřebám - pokud to prostor vyžaduje, zvolte užší a vyšší  komody, rohové skříňky i otevřené samonosné police, které doplní a vyváží nábytkovou hmotu.

Truhla nejen pro babičku

Zajímavým solitérem je truhla. Lze na ni sedět a zároveň může pojmout velké množství věcí. Lze ji dotvořit polštáři ale i jinými dekoracemi - objemnějšími vázami nebo košíky.  K uložení nezbytných drobností dobře poslouží i bedýnky, které lze využít zároveň jako servírovací stolky, podnožky pod nohy nebo příležitostní sedáky. Pro malé prostory jsou vhodné i konferenční stolky s integrovanými šuplíky, kam se mohou uložit karty a jiné stolní hry. Jen je třeba dbát na odpovídající  rozměry. Příliš robustní nábytek působí v malé místnosti nepatřičně. 

U malého bytu se vyplatí dbát na multifunkčnost.Solitérní nábytek do malých prostor proto vybírejte subtilnější a raději na nožičkách než-li na soklích. Odkrývá se tím větší plocha podlahy a to je optický efekt, který váš byt potřebuje. Z tohoto, ale ani z hygienických důvodů není dobré ukládat cokoliv pod postele. Ty mají zůstat každopádně volné, protože vlhko, které při spaní vyprodukujeme musí pryč. Jinak riskujeme plísně, které ohrožují naše zdraví.

Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ