Jak řešit dispozice domácí pracovny
11.03.2009 12:14 Původní zpráva
Domácí pracovna zvyšuje komfort bydlení v moderním interiéru. Má svá specifika, kterými se liší jak od ostatních privátních prostor, tak od veřejných kanceláří. Některé zásady dispozičního řešení jsou však stejné.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- pracovní stůl a kvalitní židle
- nábytek a PC příslušenství
- atmosféra stimulující nebo útulná
Domácí pracovny už dnes zdaleka nejsou využívány pouze pro práci z domova. Věnujeme se v nich svým koníčkům a řešíme v nich domácí administrativu. Slouží jako pracovní zázemí prakticky všem členům rodiny. Starší děti v ní mohou dělat své úkoly, pokud k tomu potřebují počítač. Instalace počítače v dětských pokojích se nedoporučuje, protože jeho nekontrolované používání narušuje zdravý psychický vývoj.Dobře řešená pracovna má vytvořit příjemnou pohodu a poskytnout vhodné podmínky k potřebné koncentraci. Zároveň musí její dispozice respektovat vaše zdraví. Výška stolu se má pohybovat kolem 70 cm, deska by neměla mít rozměry menší než 80 cm hloubky a 120 cm šířky. Miniaturní počítačové stolky nenabízejí dostatečný komfort, který nutně potřebujete při práci s počítačem. Součástí stolu by měl být i cable management, integrovaný soubor pro vstupy do elektrické sítě a datové konektory. Stůl by měl být situován tak, aby na něj ze správné strany dopadalo denní světlo ( u praváka z levé a u leváka z pravé strany ) a sedící mohl zároveň prohlédnout celou místnost a měl přehled o situaci u vstupních dveří.
Pohodlné sezení je základ
Správná židle k pracovnímu stolu by měla být pevnou oporou pro záda, bederní páteř, krk i ramena. Sezení v dokonalé poloze znamená vzpřímená záda, lokty i kolena ohnuté v úhlu 90 stupňů a chodidla opřená o zem nebo o podložku. Tělo je obrácené k obrazovce počítače. Sedák židle může být čalouněný prodyšnou látkou. Zádová opěrka má sahat pod lopatky, područky mají být rovněž čalouněné, aby netlačily na předloktí. Bederní páteř má být podepřená. Pokud to neumožňuje židle, můžete použít pevnější polštář. Pohyb je pro lidský organizmus přirozenější než sezení. Pracovní židle by proto měla umožnit lehký a plynulý přesun, který zaměstná nohy i ruce. Měla by být opatřena kolečky nejlépe na stabilním pětiramenném podstavci. Pro páteř, svalstvo i oči je však nezbytné několikrát za den vstát a protáhnout se. Při sezení můžete vystřídat židli se sedacím balónem, který nutí držet záda rovná, umožňuje měnit polohu a tím ulevit sedacím a zádovým svalům. Nelze jej však používat dlouhodobě.
Rozložení příslušenství k počítači může mít také vliv na vaše zdraví. Šíji i očím ulevíte, bude-li obrazovka monitoru v co největší vzdálenosti a ve správné výšce. Její horní okraj by měl dosáhnout výšky vašich očí. Při jeho výběru dejte přednost LCD monitorům, které jsou k vašim očím šetrnější.
Klávesnice má být od okraje stolu vzdálena cca 10 cm, myš má být v jedné rovině s klávesnicí. Při psaní by měly být prsty o málo níže zápěstí. Podepřít je můžete gelovými podložkami, které zároveň šetří vazy na vašich rukou. Můžete je použít i při práci s myší.
Buďte v pohybuDlouhodobě stejná pozice sezení škodí zádům a svalům (u dětí je o to nebezpečnější, že se teprve rozvíjí). Proto by vás rozmístění zařízení v pracovně mělo nutit k pohybu. Síťovou tiskárnu můžete instalovat na opačnou stranu místnosti, šanony s dokumenty uložte mimo dosah stolu, podklady k práci ukládejte do vzdálenějšího nábytku. Po ruce nechte jen nejnutnější drobnosti, které uložíte do šuplíkového dílu nebo organizérů.
Úložné prostory pro kanceláře a domácí pracovny jsou jedním z nejsofistikovanějších typů nábytku. Nabízí nejrůznější výsuvné organizéry, které umožňují jednoduchou manipulaci a výborný přehled o dokumentaci. Důležité dokumenty můžete ukládat do uzamykatelného a žáruvzdorného trezoru, který je možné integrovat do nábytku.
Nemělo by se zapomenout ani na alespoň minimálně zařízený sedací kout se servírovacím stolkem. Poslouží nejen pro hosty, ale také k občasné relaxaci.
Silné světlo bez stínůPři zařizování pracovny řešíme v rámci dispozicí také svítidla. Celkové stropní osvětlení musí být doplněno stolní lampou, která vrhá dostatečně silné světlo a nezpůsobuje stíny. Intenzitu světla si určete podle vlastní potřeby, některé práce vyžadují velmi silné světlo, jiným stačí světla méně. Obecně se pro práci doporučuje intenzita osvětlení v rozmezí 150 až 500 lx, přičemž hodnota 300 luxů zhruba odpovídá 60W žárovce ve vzdálenosti 50 - 60 cm s přidaným celkovým osvětlením.
Na rozdíl od veřejné kanceláře má mít domácí pracovna útulnou, přívětivou atmosféru. Zároveň má ale stimulovat k pracovním výkonům. Je pak důležité rozlišit, k jaké práci pracovna slouží. Jinak budeme zařizovat prostor pro vysoce profesionální práci a jinak prostor, kde jen používáme internet pro objednávky zboží, domácí účetnictví a řešení školních úkolů. Důležitá v tomto smyslu pak bude práce s barvami a dekoracemi. Jejich volba je velmi subjektivní - někoho stimulují k práci výrazné teplé barvy, někdo naopak vyžaduje barevně sterilní prostředí, ve kterém převažuje bílá, případně černá nebo čokoládová a kov. Útulnou atmosféru podpoří barvy ve škále zelené, žluté a oranžové. Množství a typ dekorací je třeba volit citlivě, hranice mezi stimulací a rozptylováním je velice křehká.
Foto: www.mioculture.com, www.digsdigs.com, www.closetmaxonline.com, www.hermanmiller.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.