Kladno se <span>zbavuje domů</span> se sociálně slabými

Relax
29. 1. 2008 13:04
Kladno nabízí chátrající domy i se stovkou sociálně slabých nájemníků.
Kladno nabízí chátrající domy i se stovkou sociálně slabých nájemníků.
Kladno nabízí chátrající domy i se stovkou sociálně slabých nájemníků.Kladenští radní chtějí prodat tři objekty obývané většinou sociálně slabými nájemníky ve čtvrtích Dubí a Vrapice. Nájemníci minulý týden dostali od Správy bytového fondu vyrozumění o záměru domy prodat. Případný nový majitel má rozhodnutí o dalším užívání bytů zcela ve svých rukou. To může vést  k vystěhování nájemníků bez náhrady nebo ke spekulacím.

"Navrhujeme prodej odložit a obyvatele připravit na změnu a individuálně je podpořit při hledání nového bydlení. V této věci může být společnost Člověk v tísni městu Kladnu nápomocna," uvedl ředitel kladenské pobočky společnosti Člověk v tísni Martin Šimáček.

Objekt bývalých fotbalových šaten v ulici Na Vysokém a dva objekty ve Vrapické ulici se magistrát snažil prodat již minulý rok, ale žádný vážný zájemce se nenašel. Obydlí jsou v poměrně špatném stavu a město na jejich opravu bez dotací nemá peníze. "Smlouva o prodeji ještě musí být schválena zastupiteli," upozornil kladenský primátor Dan Jiránek. 

Vyvolávací cena za všechny nemovitosti je přes dva miliony korun. Zájemce je ale musí koupit i se současnými nájemníky. Jestliže v lokalitě Na Vysokém v Dubí v bývalých fotbalových šatnách bydlí nájemníci se smlouvou na dobu tří měsíců až jednoho roku, ve vrapických domech číslo 24 a 29 má většina lidí dekret na dobu neurčitou. Někteří obyvatelé již jsou bez smlouvy, kterou jim Správa bytového fondu neprodloužila. Část z nich jsou dlužníky. Šimáček se domnívá, že není vyloučeno, že by v případě prodeje domů lidé, kteří mají hluboko do kapsy, mohli byty ztratit. "Případně by se jejich sociální dávky mohly stát předmětem zájmu spekulantů, kteří využívají v podobných případech nízkého právního povědomí sociálně slabých lidí," uvedl. 

"Určitému počtu lidí, kteří se v těchto objektech mohou v případě prodeje dostat do tíživé situace, můžeme nabídnout místa v ubytovnách Masokombinát nebo Meta, ale rozhodně ne všem," podotkl Jiránek s tím, že není jisté, zda město a za jakých podmínek město objekty prodá. 

V sedmdesátitisícovém Kladně Člověk v tísni působí od roku 2000. Předloni tam vznikla místní pobočka a byla otevřena kontaktní kancelář. V největším středočeském městě působí tým složený z terénní právničky, pracovního poradce a koordinátorky doučování dětí.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ