
Část obyvatel proti růstu nájmů protestuje, vedení města ale od schváleného záměru neustoupí. Podle mluvčího magistrátu Libora Kasíka chce město dotovat pouze potřebné skupiny, jako jsou senioři a rodiny s dětmi.
"Každý obyvatel Kladna doplácí na člověka žijícího v městském bytě částkou 700 korun ročně. Za posledních pět let dostal každý člověk žijící v městském bytě dotaci 35 000 korun," podotkl mluvčí. Cílem je podle něj tento nepříznivý stav změnit. Město chce navíc investovat více peněz získaných z nájmů v městských bytech do výstavby či oprav bydlení pro seniory. Tím by se velké byty obývané seniory uvolnily pro rodiny s dětmi. Pokud se však v příštích letech dramaticky nezvýší inflace či daně, mělo by jít o poslední zdražení.
Kladenští komunisté podle čtvrteční Mladé fronty Dnes kvůli zdražení nájemného organizují protestní petici. Shromáždili 1800 podpisů. Člen petičního výboru a kladenský zastupitel za KSČM Roman Král požaduje, aby radní lidem ulevili a ceny nájemného zase snížili. Alespoň do doby, než krize pomine. Vedení magistrátu ale měnit své rozhodnutí nehodlá.
Kladenský primátor Dan Jiránek (ODS) již dříve podotkl, že zákon umožňuje zvýšit nájemné ještě o něco více, město k tomu ale nepřistoupilo. Cílem podle něj není na zdražení vydělat, ale pouze posunout ceny na hranici, kdy nájmy pokryjí náklady na správu a údržbu bytů.
Zvýšení nájmů pocítí lidé ve všech městských bytech, jichž je v Kladně kolem 2000. Nájmů nebytových prostor se toto opatření netýká. Město je zvyšuje pravidelně podle vývoje inflace.
Foto: Profimedia