Spojit užitečnou funkci s dobrým designem bývá složité. Jasně je to vidět zejména u technických přístrojů, jako jsou třeba požární hlásiče. Neforemné hranaté krabice, které "zdobí" stropy nejen ve firmách, ale čím dál častěji i v domácnostech. Požární nebezpečí ale může hlídat i sýkorka - a to už je jiná podívaná.
Kdysi si brali živé kanárky pod zem horníci. Jejich zpěv zpestřoval tvrdou práci, když ale ptáci ztichli, muži věděli, že se do jejich šachty vkrádá nebezpečí v podobě jedovatého oxidu uhelnatého, a rychle místo opustili. Dobrá služba malých ptáčků byla inspirací pro Louise van der Veldovou, která se se svým návrhem požárního hlásiče Chick-a-Dee, vhodného i do dětských pokojů, zúčastnila soutěže pořádané Unii nizozemských pojišťoven. Mezi padesáti dalšími projekty uspěla právě díky tomu, že kombinuje funkci a zajímavý design.
Požární hlásič Chick-a-Dee rozhodně není neforemnou krabicí. Kouř a oheň v místnosti má pod kontrolou malý ptáček v podobě sýkory černohlavé sedící na větvičce. "Je známo, že ptáci varují ostatní před nebezpečím hlasitým křikem," říká k tomu autorka Veldová.
Název přístroje Chick-a-Dee vychází ze zvuku, který sýkorka vydává. V hlasitosti 85 decibelů se "chick a dee dee dee" ozve v případě, že přístroj detekuje kouř. Když je nebezpečí akutní, zazní hlasité "dee dee dee". Požární hlásič v podobě ptáčka navrhovala Louise van der Veldová prvotně do dětských pokojů. Proto jsou v nabídce v bílé, černobílé, růžové a modré verzi. Jeden ptáček stojí na internetu zhruba padesát eur a dodává se i s bateriemi, které vydrží rok a půl. Každý ptáček zpěváček má tříletou záruku.