Krematorium v Pardubicích dostane statut národní kulturní památky. Rondokubistické stavbě, která vznikla na počátku 20. let minulého století a točil se v ní i slavný film Spalovač mrtvol, to dá větší šance na státní dotace, řekl při pardubické slavnosti předseda představenstva Služeb města Josef Kubát. Mimořádnou stavbu projektoval architekt Pavel Janák a první žeh se v ní uskutečnil v roce 1923.
V prostředí krematoria se natáčel film Juraje Herze Spalovač mrtvol (1968) a v roce 2006 se tam v rámci festivalu Febiofest uskutečnily i tři jeho projekce. Janák vytvořil krematorium v takzvaném rondokubistickém slohu, kterému se jinak také říká obloučkový dekorativismus. Janák se mimo jiné inspiroval lidovou architekturou. Vnitřní výzdoba je dílem Františka Kysely. Ke krematoriu náleží objekt určený pro ukládání uren, které navrhl architekt Karel Řepa.
"Udělalo mi ohromnou radost, že se stavba dostala takto vysoko. Je to uznání Janákovi i Kyselovi. Ke krematoriu mám osobní vztah, je za ním kolumbárium, které navrhl můj táta. Vyskytoval jsem se tady často, když nebyly obřady," řekl architekt Miroslav Řepa.
Loni majitel památky, Služby města Pardubic, dokončil nákladné opravy, které stály 20 milionů korun. Trvaly pět let a završily je práce na nové fasádě objektu. Útroby krematoria jsou naopak často bez omítek, to kvůli vlhkosti.
Foto: ČTK