<span>Krize zrušila projekty</span> na oživení kasáren v Janovicích

Relax
31. 7. 2009 08:05
Areál kasáren převzalo město na podzim 2004.
Areál kasáren převzalo město na podzim 2004.
Areál kasáren převzalo město na podzim 2004.Krize zrušila dva velké projekty, které měly zaplnit zbylé volné plochy kasáren v Janovicích nad Úhlavou a měly dát práci zhruba dvěma stovkám lidí. V padesátihektarovém areálu nevznikne seniorský dům ani výrobna rámovaných obrazů. Místo toho už zastupitelé schválili prodej tříhektarového pozemku na stavbu sluneční elektrárny, řekl starosta Michal Linhart.    

"První projekt ztroskotal proto, že investor v současné době nesehnal peníze. Výrobce obrazů nám také definitivně řekl, že mu současná situace nedovolí ani v příštích letech továrnu postavit," dodal. Kvůli nevstřícnému postoji bank od záměru odstoupil pražský lékař, který od města koupil dvě bývalé armádní ubytovny, jež chtěl přebudovat na dům pro seniory, rehabilitační prostory a zdravotnické zařízení. "Byl to velmi pěkný projekt, zaměstnal by desítky našich občanů," uvedl starosta. Obě budovy tak zatím zůstanou ve zcela obsazených kasárnách jediné nevyužité.   

Druhým odstupujícím je ARTXPRESS, německý výrobce rámovaných obrazů pro velkoprodejny, který chtěl v Janovicích zaměstnat 150 až 200 lidí. Město mu před rokem prodalo posledních 3,5 ha volných pozemků kasáren. "Odsouhlasili jsme jim, že mohou pozemky přeprodat na výstavbu fotovoltaické elektrárny," uvedl Linhart. Zastupitelé ji nechtějí ve volné pošumavské krajině, ale za zdmi kasárenského areálu být může.    

Nejúspěšnější proměna kasáren na Plzensku


Dům pro seniory v areálu bývalých kasáren v Janovicích stát nebude.Krize zatím "nevyhnala" z areálu fungující firmu, pouze menší podnikatelé, hlavně nájemci, se střídají. Starosta nedokáže odhadnout, kolik set lidí nyní v zóně pracuje. Ještě před rokem jich bylo zhruba 700, většinou z městečka a okolí. Práce a bydlení zajistily nárůst obyvatel o stovku na současných 2100 lidí. Přibyly děti do školy, město otevřelo nové třídy ve školce. Radnice prodala 16 parcel, v kasárnách vzniklo 40 bytů a dalších 50 se předělává.    

Areál, který převzalo město na podzim 2004, je nejúspěšnějším projektem využití kasáren v Plzeňském kraji. Téměř polovina plochy včetně budov je prodaná, zbytek nemovitostí město pronajímá. Z peněz za prodej a nájmy opravilo komunikace, sídliště, dostavělo kanály, vodu a plyn ve dvou vsích.    

Největšími zaměstnavateli v kasárnách jsou čtyři firmy: německý Olho-Technik, výrobce přístrojových desek a ventilátorů do osobních vozů, dále klatovský Intertell, výrobce plastových a kovových dílů pro automobilky, francouzský Actipack, producent plastových obalů pro farmacii a kosmetiku, a Arbo Klatovy, opravna a prodejna zemědělské techniky. Dále tam funguje například Heros-hračky, sklad Okuly Nýrsko, sportovní areál, pekárna, kovošrot, jídelna a opravna aut.

Foto: www.jaj.cz/kasarnajanovice
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ