Které z nich zasvítí?

Relax
24. 1. 2013 11:22
Kolekce Shadow od výrobce Brokis.
Kolekce Shadow od výrobce Brokis.

Svítidla či svítící skleněné objekty jsou v designových soutěžích pravidelnými zástupci. Není tomu jinak ani v případě Czech Grand Design 2012. Mezi finálové projekty se dostaly čtyři. Některé z nich uspěly i na zahraničních přehlídkách.

Na hlavu postavená lampa Versa vznikla pro Křehký.Pokud na otázku, která česká sklářská a osvětlovací firma nejčastěji sbírá designérská ocenění, odpovíte Brokis nebo Lasvit, určitě neuděláte chybu. Obě se spojily s mladými českými designéry a nyní za to sklízejí ovoce. Loni při udílení cen Czech Grand Design museli na pódium zástupci Lasvitu i Brokisu. Designérem roku se tehdy stal Rony Plesl za lustr Uovo pro Lasvit a stejná firma byla vyhlášena i Výrobcem roku. Brokis v této kategorii získal stříbro. K tomu třeba taky cenu Designblok Editors Awards 2012.

Výsledkem spolupráce Lasvit a japonského studia Nendo je Press Lamp.Kdo získá více cen v letošním ročníku Czech Grand Design už mohou obě firmy sázet. Akademiky soutěže totiž v oblasti svítidel zaujali nejvíce právě jejich výrobky. O ocenění Designér roku se bude ucházet česko-izraelská dvojice Lucie Koldová a Dan Yeffet s kolekcí svítidel Shadows, kterou vyrábí Brokis. Jde o kolekci lamp z černého tónovaného skla. Stínidla jsou tvarovaná do různorodých křivek. Dvojice ale stojí i za lampou Versa, kterou autoři navrhli pro Křehký. Jak už název napovídá, jde o na hlavu postavené světlo v kombinaci skla a dřeva.

Obě novinky Lucie Koldové a Dana Yefetta se objevily na dubnovém milánském Týdnu designu, stejně jako například Press lampa, která vznikla v novoborské sklářské firmě Lasvit. Za jejím návrhem stojí japonské designérské studio Nendo, které s českou sklárnou spolupracovalo i v minulosti. Tyhle lampy zaujmou ty, kteří mají rádi jednoduchost. Jde o skleněný tubus, který je v horní části zmáčknut tak, aby držel zdroj světla.

Dekorační stěna může tvořit samostatný objekt třeba pro výstavy.Vrchol sklářského umění pak Lasvit ukázal po instalaci dekorační stěny LiquidKristal. Jejím autorem je britský designér Ross Lovegrove. V Miláně z této vlnité stěny postavili malý pavilon o délce čtrnácti metrů. Dekorační stěna může tvořit dělící příčku v prostoru, nebo i samostatné objekty, třeba na zahradách, nebo v buticích. Celou vlnitou stěnu ze skla je možné napojit i na led světla na stropě a tím vytvořit i světelné efekty. Právě s lampou Press lamp a stěnou LiquidKristal se Lasvit uchází znovu o ocenění Výrobce roku. Stejně jako loni je ale ve finále i Brokis s kolekcí světel B&W z 2D do 3D Lucie Koldové a Dana Yeffeta. Třetím finalistou této kategorie je firma Mmcité za městský mobiliář.

Autor: Zina PlchováFoto: Czech Grand Design 2012

Další čtení

Hurvínek má 99 let, muzeum v Plzni ho poslalo na cestu kolem světa po školách

Relax
2. 5. 2025

Geocaching je hra novodobých lovců pokladů, propadli jí i Češi

Relax
1. 5. 2025

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ