Městská hvězdárna ve Slaném na Kladensku dostane novou podobu. Kromě nové fasády se zateplením a opravy střechy se počítá i s přístavbou, díky níž se zvětší byt městského hvězdáře. Stavební práce si vyžádají zhruba dva miliony korun, radní již schválili uvolnění zhruba 70 000 korun na pořízení projektové dokumentace, řekl slánský starosta Ivo Rubík.
Vedoucí hvězdárny podle něj žije ve stísněných prostorách, jeho rodina se přitom rozrůstá. Město ale nechce, aby se přestěhoval, protože objekt díky jeho přítomnosti není cílem zlodějů.
Městská hvězdárna, otevřená v 60. letech, se nachází v blízkosti lesoparku Háje. Budova hvězdárny je dominantou severní části města s výhledem na Slánskou horu, kostel Nejsvětější trojice a historické jádro Slaného. Její novodobá historie se začala psát v 90. letech, kdy byla po nákladné rekonstrukci znovu zpřístupněna veřejnosti.
Hvězdárna se systematicky věnuje mimo jiné pozorováním proměnných hvězd, jež pravidelně nebo nepravidelně mění svou jasnost, většinou z fyzikálních příčin, kdy se mění jejich průměr a povrchová teplota. V některých případech jde o těsné dvojhvězdy, které se vzájemně zakrývají. Vedoucí hvězdárny Jaroslav Trnka v minulosti několik takových nových hvězd objevil a pojmenoval je po městě Slaný.
Celkově nyní v Česku existují zhruba tři desítky hvězdáren s profesionálním obsazením. Ty známější jsou vedle Slaného například v Českém Těšíně, Teplicích, Prostějově, Pardubicích, Rokycanech, Třebíči, Vsetíně, ve Vlašimi a v Úpici. Mezi nejúspěšnější pozorovatelny hvězd se řadí jihočeská observatoř Kleť u Českých Budějovic, mezi nejstarší Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně a hvězdárny v Českých Budějovicích a Táboře. Vyhlášená je i brněnská hvězdárna nebo hvězdárna v Ondřejově u Prahy, kde sídlí Astronomický ústav.
Foto: zshaje.slansko.cz
Městská hvězdárna ve Slaném se <span>dočká rekonstrukce</span>
Relax
6. 6. 2009 08:20
Městská hvězdárna ve Slaném na Kladensku dostane nový kabát.
Autor: ČTK