Atypickou stavbu zdobí fasáda z lazurovaných desek a pojízdné okenice z překližky. Kombinace beton, sklo, ocel je sice v kursu, ale není podmínkou. Stejně tak kabát z ostrých hran či důsledná jednoduchost, které se v posledních letech zapsaly do povědomí laiků coby symboly moderní architektury. Příbytek pro rodinu, jenž lze označit za moderní, přitom může docela dobře stát na půl cesty mezi strohostí a vlídností.
Jedním z nich je i lesní pavilon v Klánovicích, který před čtyřmi lety navrhli pro mladý pár architekti z ateliéru Vyšehrad. Útulný domov z cihel a překližky vyrostl na slunné rovině takřka v samém srdci Klánovic. Společnost domku dělají rodinné domy z první poloviny dvacátého století či stavby z nedávné doby, jeho bezprostřední okolí pak oživují vzrostlé stromy.
Dům sám zblízka připomíná dvojdílnou skládačku. Tvoří ho totiž dvě vzájemně prolnuté hmoty, které jsou svým způsobem postaveny do protikladu. Převýšená část je zastřešena pultovou střechou a má omítanou šedozelenou fasádu, nižší má naopak střechu plochou a je obložena překližkou s nepravidelným vertikálním členěním. Atmosféru přírody si obyvatelé mohou vychutnat při posezení na dřevěné terase.
Lesní pavilon
„Investoři si chtěli postavit jednoduchý moderní dům, který bude mít myšlenku a bude jim dělat radost v něm bydlet. První návrh vycházel hlavně z pozemku, na kterém se nacházejí vzrostlé borovice a duby,“ popisuje architekt Zdeněk Rychtařík z ateliéru Vyšehrad.
Ostatně byly to právě stromy, které se na podobě stavby podepsaly nejvíce. Dům totiž díky nim působí jako pavilon v lese. Výsledný dojem navíc ještě umocňují pojízdné okenice a fasáda z lazurovaných překližkových desek, které se vzrostlými stromy komunikují.
Myšlenka skládačky není patrná jen venku, ale promítá se také do vnitřního prostoru domu. Díky tomuto přístupu vznikl například ve větší části domu, v obytném prostoru a v ložnici v patře, vyšší strop. Dvě úrovně v prvním poschodí pak spojuje krátké schodišťové rameno, které navazuje na hlavní schodiště. V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyní, pokoj pro hosta, sociální zázemí a garáž. V patře své místo našla soukromá zóna - ložnice, pracovna a potřebné zázemí.
Dostatek přirozeného světla proudí do útrob domu díky vhodné orientaci místností vůči světovým stranám, dřevěným oknům s červenou lazurou a výraznému prosklení v přízemí, jež lze v případě potřeby zastínit posuvnými perforovanými stěnami z překližky. Protože součástí zadání byla i úprava interiéru, architekti navrhli veškeré zařízení vnitřních prostor včetně kuchyně na míru. Podlahy jsou v celém domě z dubové mozaiky, výjimkou je pouze podlahový povrch koupelny a vstupu. Obojí je z marmolea. Za zmínku také stojí fakt, že v koupelnách nikde nenaleznete obklad. Architekti místo něj použili emailový nátěr.
Cihly jako základ
Moderní dům, který bezezbytku respektuje měřítko okolní zástavby, byl postaven za použití zděné technologie s keramickými stropy. Atypická překližková fasáda nižší části domu byla řešena jako sendvičová s odvětráním. Pultová střecha má krokve přetažené před fasádu směrem do zahrady. Navržena byla s provětrávanou vzduchovou mezerou a kryje ji titanzinkový plech. Naopak plochá střecha byla provedena s opačným pořadím vrstev a přitížena kačírkem. Netypické oplocení pozemku vzniklo díky kombinaci pozinkovaného pletiva a hladkých betonových bloků bez ukončovací hlavice.