
O rekonstrukci vily se v Brně hovoří již dlouho, termín se ale stále odkládal. V červenci galerie udělala další krok a získala doporučení od českého ministerstva financí, které je pro Nory důležité. Minulý týden galeristé odevzdali konečnou verzi žádosti o grant. Pokud bude mít žádost úspěch, mohla by se vila s badatelským centrem a novou stálou expozicí věnovanou Jurkovičovi otevřít veřejnosti v roce 2010.
Takzvané norské fondy často slouží právě na opravy významných památek. Norsko jejich prostřednictvím financuje řadu projektů v Evropě. Platí tak za využívání některých výhod evropské integrace, jíž se království přímo neúčastní.
Jurkovičovu vilu z roku 1906 obývali 100 let soukromníci a Moravská galerie ji koupila předloni za 15 milionů korun. Stavební a historické průzkumy ukázaly, že celkový stav secesní stavby s prvky lidové architektury je dobrý, většinu zásahů a změn lze alespoň částečně navrátit, a uvést tak budovu do původního stavu.
Vila pro architekta

Slovák Dušan Samo Jurkovič (1868 až 1947) patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Osobitým způsobem spojoval secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích nebo úpravy zámku v Novém Městě nad Metují. Vilu v Brně-Žabovřeskách projektoval a postavil pro svou potřebu, obýval ji však jen krátce.
Foto: www.moravska-galerie.cz