Moravská galerie <span>žádá o peníze</span> na opravu Jurkovičovy vily

Relax
19. 8. 2008 11:30
Moravská galerie žádá 30,5 milionu na opravu Jurkovičovy vily.
Moravská galerie žádá 30,5 milionu na opravu Jurkovičovy vily.
Moravská galerie žádá 30,5 milionu na opravu Jurkovičovy vily.Moravská galerie v Brně chce získat asi 30,5 milionu korun na opravu vzácné Jurkovičovy vily v Brně-Žabovřeskách a vybudování Centra Dušana Jurkoviče v jejích prostorách. Vedení galerie žádá o 85 procent částky z takzvaných norských fondů, zbytek má poskytnout ministerstvo kultury.

O rekonstrukci vily se v Brně hovoří již dlouho, termín se ale stále odkládal. V červenci galerie udělala další krok a získala doporučení od českého ministerstva financí, které je pro Nory důležité. Minulý týden galeristé odevzdali konečnou verzi žádosti o grant. Pokud bude mít žádost úspěch, mohla by se vila s badatelským centrem a novou stálou expozicí věnovanou Jurkovičovi otevřít veřejnosti v roce 2010.

Takzvané norské fondy často slouží právě na opravy významných památek. Norsko jejich prostřednictvím financuje řadu projektů v Evropě. Platí tak za využívání některých výhod evropské integrace, jíž se království přímo neúčastní.

Jurkovičovu vilu z roku 1906 obývali 100 let soukromníci a Moravská galerie ji koupila předloni za 15 milionů korun. Stavební a historické průzkumy ukázaly, že celkový stav secesní stavby s prvky lidové architektury je dobrý, většinu zásahů a změn lze alespoň částečně navrátit, a uvést tak budovu do původního stavu.

Vila pro architekta

Vzácná vila by se mohla otevřít již v roce 2010."Získání vily je nejvýznamnějším rozšířením Moravské galerie v Brně od počátku 90. let, kdy začala využívat část Místodržitelského paláce," uvedl ředitel muzea umění Marek Pokorný. Zatím je budova veřejnosti nepřístupná, možnost mimořádných prohlídek využily nedávno tisíce lidí.

Slovák Dušan Samo Jurkovič (1868 až 1947) patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Osobitým způsobem spojoval secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích nebo úpravy zámku v Novém Městě nad Metují. Vilu v Brně-Žabovřeskách projektoval a postavil pro svou potřebu, obýval ji však jen krátce.

Foto: www.moravska-galerie.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ