Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Jste vedoucí lékařkou kliniky Artmedica, specializujete se na estetickou medicínu, a přitom se věnujete i ORL a chirurgii hlavy a krku. Jak to všechno zvládáte?
Když člověk dělá to, co ho baví, zvládne i náročné úkoly. Samozřejmě to vyžaduje odhodlání a vytrvalost. Možná to zní jako klišé, ale když vás práce naplňuje, n
ejde jen o povinnosti, ale i o radost z toho, co děláte. Obě tyto oblasti medicíny mě fascinují, a navíc se skvěle doplňují. Často čerpám z estetické medicíny při chirurgii hlavy a krku a naopak. Tyto obory jsou úzce propojené, což mi umožňuje poskytovat pacientům komplexní péči.
Myslíte si, že je pro ženu složitější uspět v estetické medicíně? A jak vidíte postavení žen v byznysu, ať už lékařském, nebo jiném?
Obecně vzato, ženy to v byznysu mají o něco těžší než muži, což vyplývá ze společenského nastavení. Ale nechci to brát jako překážku. Je pravda, že společenský pohled na ženy je stále trochu „machistický“, ale to se postupně mění. Je na nás ženách, jak si nastavíme vztahy s muži a jak je ovlivníme v tom, jak nás budou vnímat. Ve zdravotnickém byznysu může být výhodou, že ženy dokážou lépe porozumět potřebám jiných žen, což je v estetické medicíně, kde dominují ženy jako klientky, významné. I když stále více mužů dbá na svůj vzhled a zdraví, podíl žen mezi pacienty je stále vyšší. Nakonec ale nezáleží na genderu, důležité je, aby lékař, ať už žena, nebo muž, rozuměl potřebám svých pacientů, neustále se vzdělával, sledoval nové trendy a měl správný pohled na estetickou medicínu. Protože i když jde o estetiku, stále je to medicína a zdraví by mělo být vždy na prvním místě.
Lze udržet mladistvý vzhled až do vyššího věku pomocí dnešních omlazovacích metod a anti-aging medicíny? Jaký bude vývoj v estetické medicíně?
Já jsem byla a stále jsem zastáncem toho, aby člověk zachovával svůj status quo. Jsem pevně přesvědčena, že klíčem ke krásnému stárnutí je zachování toho, co na sobě máme rádi. Vždy jsem věřila, že estetická medicína by měla zdůraznit přirozenou krásu, nikoli ji měnit. U svých pacientů se zaměřuji na jemné vylepšení drobných nedostatků a podporu zdravého vzhledu pokožky, aniž zasahuji do jejich přirozené identity. S radostí sleduji, že dnes je velkým trendem přirozený vzhled, což je přesně v souladu s mým přístupem. Vidím v tom obrovskou budoucnost, protože estetická medicína se stále více zaměřuje na biostimulaci – tedy na podporu přirozené schopnosti pokožky udržet si pevnost, pružnost a zdravý vzhled. Samoreparační procesy v pokožce, které jsou podporovány biostimulací a samoregulací, jsou cestou k udržení mladistvého vzhledu.
Jste odbornicí na estetiku. Co všechno se dá z naší kůže nebo vlasů poznat?
Už na lékařské fakultě jsem měla štěstí na skvělé učitele, kteří nás učili, že diagnostika začíná ve chvíli, kdy pacie-nt vstoupí do ordinace. Z jeho chůze, držení těla, tonusu kůže, stavu nehtů, vzhledu zornic a sklér, ale i z kvality sliznic nebo vlasů lze vyčíst mnoho. Tyto první dojmy nám poskytují cenné informace o tom, jak se pa-cient cítí, zda je nemocen nebo co ho trápí. Samozřejmě následná vyšetření a testy naše předběžné závěry potvrzují, ale kůže nám může prozradit opravdu hodně už na první pohled.
Které metody jsou dnes v estetické medicíně populární a které vy preferujete?
Estetické zákroky se dají rozdělit do tří hlavních kategorií: neinvazivní, miniinvazivní a invazivní operativní zákroky, tedy plastické operace. Nejčastějším estetickým ošetřením na světě zůstává aplikace botulotoxinu. Tento zákrok je neoddiskutovatelnou jedničkou, a přestože o něm kolují různé mýty, nejde pouze o nástroj estetické medicíny. Má své místo i v léčebných procesech. Na druhém místě mezi miniinvazivními ošetřeními je zvětšení rtů pomocí kyseliny hyaluronové nebo jejich omlazení a refresh. Tento zákrok stále více využívají i muži, a to zejména pro jeho omlazující efekt, nikoli pro zvětšení rtů. V poslední době je velmi populární ošetření niťovými technikami. I když se často označuje jako lifting, jde spíše o biostimulační ošetření s liftujícím efektem, které zpevňuje povadlou kůži a poskytuje mírný liftingový efekt. Tento mírně invazivní zákrok se provádí v lokální anestezii a nabízí skvělé výsledky s minimální dobou hojení. Mezi chirurgickými zákroky stále dominuje augmentace prsou, těsně následovaná -face-liftovými operacemi. Momentálně je trendem deep plane facelift, což je facelift s dlouhodobým účinkem. Pracuje se při něm s hlubšími vrstvami měkkých tkání tváře a tím poskytuje přirozenější a dlouhodobější efekt. Dále jsou v popředí také liposukce, které zůstávají velmi populární volbou.
Zmínila jste niťové liftingy. Jste školitelkou pro nitě Aptos. Jak jste se k tomu dostala?
Vše začalo mým hledáním ideálního řešení pro pacienty, kteří ještě nebyli připraveni na facelift, ale přáli si vylepšit svůj vzhled. Začínala jsem s nitěmi jiných značek, ale postrádaly klíčové benefity, jako je biostimulace a regenerace kůže. Pak jsem před více než patnácti lety objevila nitě Aptos, které přesně splňovaly mé nároky na složení a konstrukci. Po vyzkoušení jsem viděla obrovské zlepšení stavu kůže a rozhodla se dále se v této oblasti rozvíjet. Zdokonalovala jsem se v technikách aplikace a dnes díky svým anatomickým a klinickým znalostem a bohatým zkušenostem mohu své dovednosti předávat dál a učit kolegy, kteří se chtějí v tomto oboru zdokonalit.
V rámci své profese hodně cestujete a navštěvujete kongresy. Máte vysněnou cestu, kterou byste ráda podnikla?
Evropa je mi už dobře známá a samozřejmě budu pokračovat v návštěvách kongresů s kolegy zde, ale láká mě zúčastnit se i lokálních kongresů v Asii nebo Jižní Americe. Kaž-dý kontinent přináší nové pohledy a vlivy na problematiku estetické medicíny. Miluji sdílení zkušeností s kolegy, protože každý z nás má své jedinečné tipy a triky, které obohacují nejen nás, ale hlavně péči, kterou poskytujeme svým pacientům. Po kongresech v Asii bych ráda zůstala o pár dní déle, protože miluji tamní kulturu a často se vracím do Hongkongu.
Proč jezdíte do Hongkongu?
Hongkong má rozvinutý farmaceutický průmysl, a to jak v oblasti estetické, tak i běžné medicíny. Navíc cvičím kung-fu a mám tam své učitele-mistry, které jednou ročně navštěvuji, abych se dozvěděla nové informace a znalosti. Člověk se musí neustále vzdělávat, a to nejen v medicíně, ale i v dalších oblastech života.
Máte nějaké tipy, jak se udržet fit a zdravá, související s cvičením kung-fu?
Myslím, že základem všeho je pohyb. Udržovat tělo pružné a silné je klíčové, takže cvičení je pro mě prio-ritou. Já sama začínám den s kafíčkem, což možná není nejzdravější, ale potřebuji se nastartovat. Během dne se protahuji a zůstávám aktivní, i když jsem zaneprázdněná. Kung-fu mi pomáhá nejen fyzicky, ale i mentálně – udržuje mě v klidu, pomáhá mi uvolnit mysl a zaměřit se na to, co je opravdu důležité. A samozřejmě lidé, který-mi se obklopuji, jsou pro mě obrovským zdrojem inspirace a podpory.
Podstupujete vy sama pravidelně nějaké estetické zákroky?
Ano, určitě. Chci vypadat dobře, ale přirozeně – nechci, aby na mně byl věk příliš znát. Používám botulotoxin a pár výplní, které mi pomáhají udržet svěží vzhled. Mám také nitě Aptos, které považuji za jeden z nejlepších bio-stimulantů. Pravidelně si dopřávám hydrataci kyselinou hyaluronovou ve formě injekcí – je to pro mě způsob, jak se postarat o svou pleť a udržet ji v co nejlepší kondici.
Jako lékařka mnoha oborů jste se v minulosti účastnila humanitární mise v Malawi v jihovýchodní Africe. Co vás k tomu vedlo?
Vždy mě fascinovala historie a za-ujalo mě, když jsem četla o Karlu IV., jaký byl bojovník, že se účastnil rytířských turnajů – samozřejmě tajně, aby si dokázal své schopnosti. Jenomže ho potkalo vážné zranění, utrpěl rozsáhlé poranění kostí obličeje, horní i dolní čelisti, což by bylo smrtelné zranění i dnes. Nicméně jeho ranhojiči ho dokázali zachránit. Na pozdějších vyobrazeních už byl shrbený a trochu deformovaný, ale žil. Byli to tehdy velcí borci, že ho dokázali zachránit s prostředky, které tehdy měli. Přemýšlela jsem, zda bych já bez všech moderních prostředků dokázala někomu pomoci. Shodou okolností mám kamaráda, doc. MUDr. Rastislava Maďara, který s organizací International Humanity dlouhodobě pomáhá v Africe, a díky němu jsem se vydala léčit do Malawi. Byla to náročná, ale velmi obohacující zkušenost, za kterou jsem vděčná. Měla jsem příležitost pomáhat lidem v těžkých podmínkách a doufám, že jsem byla ku prospěchu.
