Na Pankráci <span>se bourá</span>
Relax
17. 9. 2008 10:53Pankrácká pláň v Praze se má v budoucnu změnit k nepoznání.
"Demolici provádíme na základě platného stavebního povolení k demolici, které nabylo 14. srpna právní moci," řekla mluvčí ECM Zuzana Doležalová. I mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová řekla, že povolení k odstranění staveb firma dostala. Později ale doplnila, že toto povolení bylo podmíněno dílčími stavebními úpravami na přiléhající stavbě. "Tyto nebyly do dnešního dne provedeny, a proto stavební úřad v rámci pravidelných kontrol již vyzval stavebníka, aby demoliční práce zastavil. Nestane-li se tak, vystavuje se stavebník finančním sankcím," sdělila.
Doležalová uvedla, že podmínkou bylo vybudovat u jedné ze staveb na pláni, která ECM nepatří, autovýtah. "To však nepovolil majitel vedlejší nemovitosti, proto jsme poskytli náhradní řešení a postavili dvě parkoviště. Podmínku jsme tedy splnili," řekla.
Podle občanských sdružení, která jsou proti výstavbě dalších výškových budov na pankrácké pláni, hlučné demoliční práce trvají až do noci i o víkendu. Firmy nepoužívají kropicí vozy, a v oblasti je proto enormní prašnost, uvedl Zdeněk Holeček z občanského sdružení Pankrácká společnost. Doležalová řekla, že demoliční práce se dějí od 8 hodin do 19 hodin, ze zákona by se ale mohlo pracovat již od 7 hodin a až do 21 hodin. Také uvedla, že prašnost při bourání se snižuje kropením vodou.
Nejdřív zbořit a pak stavět
Staré objekty firma odstraňuje proto, aby mohla později na jejich místech začít budovat výškové stavby. O stavební povolení na ně ECM již požádalo, kdy ale může být vydáno, nechce odhadovat. Pravděpodobně ale půjde nejméně o měsíce. Praha 4 sice již vydala územní rozhodnutí o stavbě, po odvolání občanských sdružení je nyní přezkoumává magistrát, který se pro stavby v minulosti opakovaně vyslovil. I k jeho rozhodnutí je možné se odvolat.
Spor o stavby trvá od roku 1999. Z hlediska památkové péče padl verdikt před rokem, když ministerstvo kultury potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. Výškové stavby na Pankráci jsou trnem v oku nejen občanským sdružením, ale také některým památkářům. Několikrát na ně také upozornilo UNESCO, podle něhož by mohly stavby změnit pražské panorama a kontext historického centra města, které je na seznamu světového dědictví zapsáno. Letos v létě Výbor UNESCO doporučil, aby stavby nebyly vyšší než 60 a 70 metrů. Společnost ECM má v plánu postavit na Pankráci dvě budovy. Jedna má být vysoká 104 metry, druhá 75 metrů a ani po tomto doporučení je nechce postavit nižší. ECM si doporučení vykládá tak, že by mělo platit teprve pro příští projekty.
Foto: www.ecm.cz
Autor: ČTK