Nové nájemní byty v Praze? <span>Bydlení pro bohaté</span>

Relax
26. 6. 2008 10:08
V nových nájemních bytech budou bydlet hlavně cizinci a manažeři.
V nových nájemních bytech budou bydlet hlavně cizinci a manažeři.
V Praze se staví nové nájemní byty. Dosáhnou na ně pouze bohatí.Do nově postavených nájemních bytů na pražském Albertově směřují především obchodníci a manažeři. Další cílovou skupinou jsou účastníci kongresů pořádaných v Praze. Byty na Albertově jsou ojedinělé tím, že jsou budovány jako nájemní, zatímco většina ostatních projektů nabízí bydlení ke koupi.

Byty jsou určeny ke krátkodobým pronájmům v řádu i několika dnů, ale je možné pronajmout si je také dlouhodobě. Bez daně z přidané hodnoty a služeb činí nájem například u jednopokojového bytu s kuchyňským koutem téměř 15.500 korun. V některých bytech nového komplexu se podle Daška může nájemné vyšplhat až na několik desítek tisíc korun.

Výše nájemného v nových bytech je podle realitních odborníků přiměřená lokalitě a povaze bydlení. "Z našeho interního přehledu cen pronajímaných bytů na Praze 2 lze usoudit, že ceny v projektu Albertov Rental Apartments jsou přiměřené momentální situaci," řekl ředitel realitní marketingové firmy Rooney & Bennett Arnošt Hejduk. Tento názor sdílí i ředitel pro strategii Central Park Praha Tomáš Zykán.

Jeden z nájemních bytů, které vyrostly na Albertově.Jestliže developer zajistí v nájemních bytech vyšší standard vybavení a jistou úroveň doplňkových služeb, stačí mu podle Hejduka pro návratnost investice třeba jen šedesátiprocentní obsazenost bytů.

V areálu o šesti budovách se nachází 269 nájemních bytových jednotek. Přibližně 20 až 25 bytů je pronajato. "Zaměřili jsme se na specifickou cílovou skupinu," uvedl Daško ke skladbě nájemníků. CTR Group připravuje v Praze i další developerské projekty. Daško však zatím odmítl komentovat, zda také nabídnou nájemní bydlení.

Pronajímat se opět vyplatí

Důvodem téměř nulového zájmu developerů o výstavbu nájemních bytů byla podle odborníků dosud především horší návratnost investice než v případě bytů určených na prodej. Vliv měly také relativně levné hypotéky. Některé z developerských firem, jako je například Finep nebo CPI, však již výstavbu nájemních bytů připravují také, uvedl v pondělí deník E15.

Obrat developerů v postoji k výstavbě nájemního bydlení potvrzují také realitní odborníci. "Nájemních projektů bude přibývat. Podobně jako projektů bydlení pro seniory, které zvažují i velké developerské společnosti," řekl právník z realitního týmu společnosti Ambruz & Dark Petr Novotný. "Kromě jiných faktorů na trhu je to dáno pokračující deregulací nájemného a ozdravením vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem," dodal.

V nových nájemních bytech budou bydlet hlavně cizinci a manažeři.V nájmu bydlelo podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2006 přibližně 25 procent domácností. Počet postavených nájemních bytů se v Česku za roky 1997 až 2005 pohyboval ročně vždy kolem tisícovky. V letošním prvním čtvrtletí bylo podle ČSÚ dokončeno 9158 bytů, což bylo meziročně o 9,8 procenta více. Započala výstavba 9750 bytů, o 4,4 procenta více než o rok dříve. Rozestavěno zůstalo 171.383 bytů, meziročně o procento více.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ