
"Například když si někdo koupí byt za 700 tisíc korun a provede úpravy v bytě nebo na domě v hodnotě 70 000 korun, dostane celou tuto částku zpátky uhrazenou," řekl náměstek primátora Michal Koláček. Schválení dotace v městském zastupitelstvu je kompromisem k návrhu opozičních sociálních demokratů. Ti podruhé neprosadili snížení cen městských bytů o pětinu. Cena, která odpovídá zhruba polovině tržní hodnoty nemovitosti, i nadále zůstává. "Koupit byt je právo, nikoliv povinnost. Nikoho nevyhodíme na dlažbu nebo pod most. Pokud tím někdo lidi straší, tak je to nezodpovědnost," řekl primátor Jaroslav Deml.
Sociální demokraté argumentovali tím, že tržní cena bytů se od loňského září snížila o deset až 30 procent. Vadí jim také to, že řada lidí v důchodovém věku obtížně získá hypotéku. Zástupci z vedení radnice upozorňovali na to, že jakékoliv změny v pravidlech privatizace odporují takzvanému veřejnému příslibu, a jsou tudíž protizákonné.
Nesouhlasíte s cenou? Neprodáme
"Město vědělo, že s návrhem přijdeme, mohlo s cenovými nabídkami počkat. Město získalo vojenské byty zdarma a nyní je prodáváme za stejnou cenu jako ostatní městské byty," řekl Jindřich Tauber. Jan Linhart chtěl dát přednost kupcům, kteří zaplatí celou cenu bytu do 45 dnů a snížit jim platbu o 20 procent. Neuspěl stejně jako Jiří Lejhanec, který dokonce navrhl byty neprodávat vůbec, když lidé nejsou s výší ceny spokojení. Oba návrhy tajemník Martin Růžička odmítl s odkazem na veřejný příslib, který znemožňuje měnit už schválená pravidla privatizace.
Mezi lidmi je o privatizaci poměrně velký zájem. Z 1081 nabízených bytů se pro jejich koupi vyslovily více než tři čtvrtiny nájemníků. Pardubice nabízejí byty nejčastěji za 9500 korun za metr čtvereční, nejdražší za 12 500 korun za metr čtvereční.
Foto: Profimedia