Jednoduché, rychlé, efektivní i trvanlivé - přesně tak lze popsat soběstačné rezidenční jednotky Spacebox od nizozemského architekta Marta de Jonga.
Praktičnost prefabrikovaných buněk již druhým rokem prověřují studenti v Utrechtu, Delftu a Eindhovenu. Letos se spaceboxové domy objeví v dalších dvou univerzitních kampusech. Jedním z nich je The Maharishi European Research University ve Vlodropu, kde bylo od ledna do března postaveno pět domů z celkem 255 jednotek.
Ačkoli obytné jednotky dostaly od svého autora do vínku perfektní design, mnohem větší pozornost si zaslouží výhody spojené s jejich užíváním. Bezpochyby největší předností Spaceboxů je to, že jsou obyvatelné ihned po smontování. Postavit nebo přemístit je také není nic těžkého. Stačí pouze umístit buňku pomocí malého jeřábu na patřičné místo a zajistit její stabilitu. Komu jedna buňka nestačí, může vsadit na náročnější dispoziční struktury či celé budovy opakovaným použitím jednotky Spacebox. Jediným limitem jsou tři podlaží.
Plně vybavené minipříbytky jsou k dostání ve dvou základních verzích, které se od sebe liší velikostí obytné plochy. K dispozici vám může být 18 nebo 22 m2 včetně vybavení. Zatímco přední stěna buňky je pojata jako velké okno, její zadní část je napojena na centrální chodbu, jež je ukončena schodištěm. Součástí každé jednotky je kuchyň s ledničkou a varnou deskou, sprcha a toaleta. Protože jsou buňky vyrobeny z kompozitních materiálů, jsou vysoce odolné vůči vnějším vlivům prostředí.