Pět nejlepších staveb současnosti najdete v Belgii, Dánsku, na Islandu, v Portugalsku a Španělsku. Rozhodli tak porotci evropské architektonické soutěže Miese van der Roheho 2013. Čeští architekti v mezinárodním srovnání neuspěli, i když měli v ohni hned deset staveb.
Mezinárodní komise soutěže, pojmenované po průkopníkovi moderní architektury 20. století Ludwigu Miesovi van der Rohem, vybírala z 335 děl z 37 zemí. Čeští architekti se mezi pět finálistů nedostali. Nejvíc se porotě líbily budovy radnice v belgickém Gentu, domova pro starší lidi v portugalském Alcácer do Sal, či koncertní hala a konferenční centrum v islandském Reykjavíku. Zaujalo ale i pojetí volného prostoru. Například v dánské Kodani jde o úpravu městského parku Superkilen. Ve španělské Seville jde o městský prostor určený ke komerci i kultuře Metropol Parasol.
Z českých staveb bylo do soutěže nominováno celkem deset staveb. Šlo o architektonické počiny dokončené v roce 2011 a 2012. O účast ve finálové pětici se ucházel například bývalý plynojem proměněný v multifunkční sál v Ostravě, Tyršův most v Přerově, Kostel v Litomyšli, golfový klub Čertovo břemeno, rodinný dům v Mníšku nebo Hvězdárnu a planetárium v Brně.
Česká republika přihlašuje své stavby do soutěže od roku 1997. Mezi třicítku nejlepších se zatím dostalo jen pět českých staveb. Například IPB Banka v Brně, MUZO v Praze, Palác Euro v Praze, Klášter trapistů v Novém Dvoře, a naposledy, v roce 2005 Obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham, jehož spoluautorem byl Jan Kaplický.
Letošní celkový vítěz Ceny Evropské unie za současnou architekturu - ceny Miese van der Roheho bude vyhlášen v květnu a slavnostní předání ceny proběhne 6. června v Pavilonu Miese van der Roheho v Barceloně ve Španělsku. Spolu s tímto oceněním získá vítěz taky peněžitou odměnu ve výši 60 000 EUR.