Poslanci <span>kývli na novelu</span> o nákupu bytů cizinci

Relax
21. 10. 2009 10:34
Poslanci podpořili novelu usnadňující cizincům nákup bydlení v Česku.
Poslanci podpořili novelu usnadňující cizincům nákup bydlení v Česku.
Poslanci podpořili novelu usnadňující cizincům nákup bydlení v Česku.Sněmovna dala šanci novele devizového zákona, která umožní cizincům nakupovat bez omezení byty v ČR. Bez jeho přijetí by Česku hrozily sankce z Bruselu. Předlohu projedná rozpočtový výbor. 

Novela má umožnit cizincům volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Jde o formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již fakticky podle evropského práva nemovitosti nabývat mohou. Letos v květnu České republice uplynula pětiletá lhůta od vstupu do unie, po kterou cizinci nemovitosti kupovat nemohli. "Katastrální úřady ustanovení nevyužívají," řekl před poslanci ministr financí Eduard Janota. Lhůta se týkala domů a bytů, pro zemědělskou půdu a lesy je ochranné časové období o dva roky delší. 

ČTĚTE TAKÉ: Novela umožňující cizincům nákup bytů dostala zelenou

Letos v červnu sněmovna stejnou novelu zamítla. Janota upozornil, že pokud nebude přijata, Česku by hrozily sankce několik tisíc eur denně do zjednání nápravy. Vláda chtěla, aby sněmovna schválila předlohu už v prvním čtení. Poslanci ale byli proti a poslali novelu k projednání výboru.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Vánoční dárky, které se dají vyrobit: 5 nápadů, které potěší

Relax
31. 10. 2025

Liberecká zoo má dva varany Reisingerovy, jsou klenotem mezi ještěry

Relax
Aktualizováno: 30. 10. 2025 11:09
Rok kreativity završila společná limitovaná edice a její představení na akci Sensorium Worlds v Miláně

IQOS x SELETTI: Rok kreativity završila společná limitovaná edice a její představení na akci Sensorium Worlds v Miláně

Relax
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ