Pražákům <span>prodraží bydlení</span> hlavně poplatky za energie

Relax
28. 1. 2008 12:32
Tržní nájemné v Praze stagnuje, bydlení zdražují hlavně energie.
Tržní nájemné v Praze stagnuje, bydlení zdražují hlavně energie.

Tržní nájemné v Praze stagnuje, bydlení zdražují hlavně energie.Tržní nájemné v hlavním městě stagnuje. Ceny se příliš nehýbaly minulý rok, realitní makléři pohyb nepředpokládají ani letos. Důvodem jsou regulované nájemné a nízké úrokové sazby, které motivují ke koupi vlastního bydlení. Přesto náklady na bydlení v Praze rostou, protože se zvyšují ceny energií, vody a služeb.

Vysoká nabídka nájemních bytů převyšuje poptávku a zmrazuje ceny nájemného, řekl Jakub Sedmihradský z realitní kanceláře Lexxus s tím, že naopak výrazně rostou ceny energií, vody a služeb, které se podílejí stále více na růstu celkových nákladů na bydlení. Ani v roce 2008 by podle něj nemělo tržní nájemné růst. Současná situace, ovlivňovaná regulovaným nájemným, nedovoluje plné tržní chování nájemního trhu, soudí Sedmihradský. 

"Mírnou stagnaci cen tržních nájmů mají nejvíce dle mého na svědomí nízké úrokové sazby hypoték, které umožní lidem dosáhnout na vlastní bydlení za cenu téměř srovnatelnou s cenou pronájmu," řekla Helena Kačerovská z Maxima Reality. Růst cen nájmů se podle ní bude odvíjet právě z cen hypoték. "Se zvýšením úrokových sazeb předpokládáme zvýšený zájem o pronájem středních a menších bytů, což by mohlo mít za následek mírné zvýšení cen nájmů," dodala Kačerovská. 

Žádný zásadní růst tržního nájemného nepředpokládá Michaela Císařová z Home Sweet Home. "Hypotéky jsou ještě dostupné široké klientele, i když výše úroků se již odrazila od dna. Uvolňují se další byty pro tržní nájemce díky deregulaci," uvedla. Zájem se bude podle ní přesouvat z drahých lokalit do stejně dobře dostupných, ale zatím méně populárních. "Tipla bych si, že mohou mírně růst například Stodůlky, Košíře, Smíchov, Žižkov, Kobylisy, Libeň, Vršovice, možná i Liboc, Bohnice, Chodov," dodala Císařová. 

Domov v paneláku? Skoro za hubičku

Tržní nájemné stagnuje i podle dalších realitních kanceláří. "V cihlové zástavbě širšího centra, například Žižkova či Vinohrad, v následujícím čtvrt roce tržní nájemné zvýší maximálně do jednoho procenta," uvedl Petr Illetško z AAA byty. Pokles o jedno až dvě procenta je podle něj naopak možný v panelových bytech na okraji metropole. Zvyšovat nájemné by se nemělo ani podle Antonína Šmejkala z Mexx Reality. Podle něj ceny určitě nerostou, v minulém roce podle něj naopak klesaly. Růst je podle něj možný pouze u exkluzivních bytů. 
  
Podle Císařové v minulém roce klesly tržní nájmy v Břevnově, Čimicích, Tróji, Vokovicích a Záběhlicích. Císařová odhaduje pokles cen v těchto lokalitách až o deset procent. Ceny naopak vzrostly v Modřanech, Vinohradech, Vysočanech nebo Zličíně. Lidé si zde připlatili až 17 procent. Nejdražší nájemné je podle Císařové stabilně na Malé Straně, kde nájemníci platí až 358 korun za metr čtvereční. "Zajímavé je, že Holešovice už jsou dražší než Dejvice, což může být důsledek investic developerů, kteří lokalitu svými projekty zvedli," uvedla Císařová. 

Tržní a regulované nájemné se v Česku stále sbližují. Jak již dříve řekl prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný, není vyloučené, že se místy můžou dostat tržní nájmy dokonce pod úroveň regulovaného nájemného. 
     
Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ