<span>Přísně utajený bunkr</span> je na prodej

Relax
16. 3. 2009 16:24
Bunkr v obci Radiówek byl sídlem špehů. Nyní je na prodej.
Bunkr v obci Radiówek byl sídlem špehů. Nyní je na prodej.
Bunkr v obci Radiówek byl sídlem špehů. Nyní je na prodej.Bunkr, z něhož vycházely za komunismu nejtajnější informace a rozkazy pro polské a sovětské špehy, je na prodej. Zástupci režimu dlouho tvrdili, že žádné takové tajné místo neexistuje. Armáda nyní objekt v obci Radiówek nedaleko Varšavy prodává; cena dohodou.

V době Polské lidové republiky byl bunkr jednou z nejpřísněji chráněných staveb. Pod zemí vedly tisíce metrů tunelů, mezi nimiž byly tajné průchody a sály. V takzvaném centru řízení hodnostáři vydávali rozkazy pro polské a sovětské špehy na celém světě.

Zbigniew Gieruć pracoval v bunkru přes 20 let. Televizi TVN Warszawa řekl, že v době vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981, během něhož bylo zabito několik desítek Poláků, vycházely ze sálu v bunkru nejdůležitější informace. "Člověk s malým rádiem, který pracoval v kapitalistické zemi, přijímal zakódované zprávy a rozkazy," uvedl Gieruć.

Soběstačný úkryt s vlastní studnou 

Na stěnách bunkru visely instrukce, jak mají lidé postupovat v případě atomového výbuchu nebo jiného útoku. Bunkr byl také zcela soběstačný, měl dokonce vlastní studnu. V chodbách byly vysílačky, které komunisté používali k rušení signálů rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa. "V bunkru byl zamontovaný obří motor o výkonu 550 kilowattů, který dodával energii do všech vysílaček," přiblížil Gieruć. Dosah vysílaček byl podle něj ohromný stejně jako jím vytvářené magnetické pole. "Pokud si někdo z nás vzal do ruky nezapojenou zářivku, svítila jasným bílým světlem," dodal bývalý zaměstnanec bunkru.

Interiér bunkru.O bunkru v Radiówku se vypráví ve Varšavě legendy. Někdejší komunističtí hodnostáři podle jedné z nich ukryli v objektu vzácné památky. Nikdo je však zatím neobjevil.Armádní majetek se v Polsku podobně jako v Česku postupně dostává do rukou měst a obcí, které jej posléze většinou prodávají. Na místech bývalých kasáren vznikají byty, jinde někdejší opevnění slouží jako muzeum. Občas se objeví originální způsob využití objektu jako je restaurace. Řada bunkrů však v Polsku chátrá a podle odborníků hrozí jejich zavalení.

Foto: www.panoramio.com
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ