<span>Prohlídky lákají</span> do nového sídla Národního muzea davy lidí

Relax
16. 8. 2009 08:00
Na prohlídky nového sídla Národního muzea čekali lidé od rána.
Na prohlídky nového sídla Národního muzea čekali lidé od rána.
Na prohlídky nového sídla Národního muzea čekali lidé od rána.O zahájené prohlídky bývalého sídla Federálního shromáždění a poté Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda  je mezi veřejností obrovský zájem. Lidé čekali na vstup do budovy nedaleko horního konce Václavského náměstí už od půl šesté ráno.

Prohlídky začaly v 10:00 a končí 18:00. Za celý den si tak budovu, která nyní patří Národnímu muzeu, mohlo prohlédnout na 640 lidí. Obchodní ředitel muzea Rudolf Pohl byl s návštěvností spokojen a doufá, že zájem potrvá. Na prohlídku se těšili nejen obyvatelé Prahy, ale dorazili sem také návštěvníci z Karlových Varů či dokonce z Liptovského Mikuláše.    

Objekt v červnu převzalo Národní muzeum, které ho chce využít k výstavním účelům. Budovu se ale rozhodlo zpřístupnit co nejdříve. Komentované prohlídky o historii budovy mají 16 zastavení, během kterých se návštěvníci podívají například do bývalé sněmovny lidu, ve které se rozhodlo o rozdělení Československa. Návštěvníci chodí ve skupinách po čtyřiceti. "Zajímá mě architektura, proto jsem se přijel podívat," řekl důchodce z Kutné Hory. Původně se však k němu dostala informace, že prohlídky jsou zdarma. "Jsem zklamaná, myslela jsem, že to bude zadarmo a těch chtějí vstupné," dodala paní, která s mužem dorazila. "Zajímá mě vše, co se děje v Praze. Fotím si to a dokumentuji," dodala návštěvnice z Prahy. "Jsem z Liptovského Mikuláše a jdu se podívat teď sama. Ráda bych sem později vzala svou pětiletou dceru," řekla další z návštěvnic.    

Starou a "novou" budovu propojí tunel

Budova bude otevřena denně od 10:00 do 18:00, prohlídky se budou konat v pracovní dny každou hodinu, o víkendech a svátcích pak každých 30 minut. Dospělí návštěvníci zaplatí 80 korun, senioři, děti a studenti polovinu.    

Národní muzeum plánuje propojit areál podzemním tunelem se svým hlavním historickým sídlem, které stojí přes silnici. Budova byla postavena v době první republiky jako sídlo burzy, po roce 1948 v ní sídlil československý parlament, v roce 1995 se tam nastěhovalo rádio. K původnímu třípatrovému objektu bylo na konci 60. let minulého století podle projektu architekta Karla Pragra přistavěno čtvrté a páté patro, které je posazeno na nosnících a vyčnívá do prostoru. Před několika lety byla stavba prohlášena za památku.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ