Repliku <span>nejstarší roubenky</span> dokončují v Turnově

Relax
12. 4. 2010 08:58
Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova (ilustrační foto).
Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova (ilustrační foto).

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova (ilustrační foto).Stavbaři v Turnově dokončují repliku nejstaršího roubeného domu ve městě. Takzvaný Kamenářský dům vzniká v areálu Muzea Českého ráje a sloužit bude jako jeho další expozice.

Původní roubené stavení stálo na Havlíčkově náměstí, v roce 1975 muselo ale ustoupit nové telekomunikační budově. Velkorysé plány na rozebrání roubeného domu a jeho přestěhování do Dolánek padly. Muzeu se ale podařilo získat evropskou dotaci na postavení repliky této jedinečné ukázky pojizerské architektury.

ČTĚTE TAKÉ: Kamenářský dům připomene starý Turnov

Dřevěný dům bude návštěvníkům muzea připomínat budovy, jež ve městě stávaly na přelomu 18. a 19. století. Kamenářský dům je společným projektem partnerských měst Turnov a německého Idar-Obersteinu, která spojuje dlouholetá tradice zpracování drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství.

"V přízemí bude expozice, která řemeslnou historii obou měst připomene, současně budou prostory sloužit pro interaktivní řemeslnické a výtvarné dílny," řekla ČTK ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. V podkroví pak bude expozice věnovaná Českému ráji a Pojizeří z pozůstalosti historika, národopisce a ilustrátora Josefa Václava Scheybala.

Na repliku získalo muzeum sedm milionů korun, 85 procent šlo z evropských fondů, o zbytek se rovným dílem podělil stát a Liberecký kraj. Kraj nakonec přidá ještě další peníze. "Původní projekt nepočítal s terénními a zahradními úpravami kolem domu, rozhodli jsme se na ně přidat ještě půl milionu korun," řekla ČTK náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.
Muzeum Českého ráje patří k nejnavštěvovanějším v Libereckém kraji.

Jeho sbírky zaměřené především na drahé kameny a historii navštíví ročně kolem 80 000 návštěvníků, asi třetinu z nich tvoří cizinci. Kamenářský dům není jedinou akcí, na kterou muzeum získalo evropské dotace. V únoru otevřeli v bývalém sklepení muzea moderní klenotnici, kde mohou vystavovat i nejcennější šperky, kameny a archiválie. Vybudování trezorové místnosti stálo více než milion korun.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025
Tisíce trsů vzácného lnu chlupatého kvetou v těchto dnech v přírodní rezervaci Liščí vrch, 23. června 2025, Sedlec, Břeclavsko.

Liščí vrch u Mikulova se zbarvil do modra, kvete len chlupatý

Relax
23. 6. 2025

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na Mystic Sk8 Cup

Relax
23. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ