Udělat si z domácnosti malou džungli není zase tak těžké. Ač jsme zvyklí zdobit květináči hlavně parapety oken, pokojové rostliny mohou pohodlně odolávat i gravitaci a kořeny vzhůru se jim může dařit. Stačí k tomu třeba květináče Boskke.
Slovo Boskke pochází ze starého anglického slova "bosky", což znamená malý les. Právě takové místo si můžete udělat doma. Květiny pak mohou tvořit zajímavou dekoraci a víc hrát v prostoru. K překonání gravitace slouží v květináčích speciální sítko, které obepíná stonek rostliny a udrží hlínu i vláhu uvnitř nádoby.
Možná se vám to zdá nepřirozené, ale v džungli přece taky všechny rostliny nerostou jen ze země a se stonkem nahoru. A o návratu k přirozenosti Boskke je. "Jde o revoluci v tom, jak pěstujeme rostliny v domácnostech a kancelářích. Není přece nutné strkat květináče do rohu a nechat na rostliny sedat prach. Mohou být centrálním bodem pokoje a plnit prostor, který je jinak volný," říká k tomu designér Boskke Patrick Morris.
Ne všechny rostliny jsou k takovému pěstování "hlavou dolů" vhodné. Nevadí to třeba anturiím, břečťanu, pelargóniím, ledviníku, nebo několika druhům palem, které jsou ideální na čištění vzduchu v uzavřených místnostech. Velmi efektní je v prostoru pokojovka jménem voskovka a samozřejmě orchideje. Růst "hlavou dolů" nevadí ani jahodám a bylinkám jako je fenykl, máta a petržel, takže si malou džungli můžete udělat třeba v kuchyni a mít tak čerstvé ingredience na vaření po ruce. V květináčích zavěšených od stropu se bude dařit i fíkusům, lopatkovci, kapradinám a rostlině zvané kakost.
V předvánočních akcích se dá sehnat sada, ve které je květináč Boskke se sítkem i závěsným systémem třeba za sedmnáct euro, běžně se ale prodává i za dvojnásobek a cena roste i s velikostí květináčů.