Pořídit si domů profesionálního kuchaře může málokdo z nás. Se lžící Tastee ale dokáže exkluzivně uvařit prý i úplný amatér. Tenhle vynález je totiž vybaven chuťovými receptory, jež samy hlásí, které ingredience v připravovaném jídle chybějí.
Lžíce Tastee s chuťovými receptory je vynález Christophera Holm-Hansena z Dánska. Uspěl s ní v soutěži Electrolux Design Lab 2012, která už deset let vybírá nejlepší designérské návrhy studentů a čerstvých absolventů designových oborů. Lžíce Tastee získala třetí místo. Proměníte se s ní v šéfkuchaře nejlepších podniků, lžíce ochutná jídlo za vás a poradí, které ingredience v pokrmu chybějí. Někdy svým doporučením i překvapí, což mají ovšem profesionální kuchaři téměř v popisu práce.
Každý rok je v soutěži určeno téma, kterého se návrhy musí týkat. Letos bylo zadání "Experience Design" tedy nápady orientované na prožitek, zážitek a zkušenost. Studenti tak hlavně čerpali ze zkušeností profesionálů z řad šéfkuchařů, architektů či návrhářů interiérů. Jejich úkolem bylo navrhnout domácí spotřebiče, které budou poskytovat úplnější smyslové zážitky.
To se týká třeba i skladování potravin, kterému se ve svém návrhu věnuje Ben de la Roche z Nového Zélandu. Jeho chladicí stěna Impress je šetrná k životnímu prostředí a ozonové vrstvě a navíc úplně mění pohled na uchování čerstvých potravin. Už by se nemělo stát, že něco nakoupíte a pak to zkažené po týdnu najdete vzadu v lednici. Potraviny a nápoje totiž nejsou schované za dveřmi lednice, ale vyrovnané přehledně v chladicí stěně. Čím více je ve stěně potravin, tím více Impress chladí - a platí to i obráceně.
Na pomyslném trůnu letošního ročníku soutěže Electrolux Design Lab je nápad polského studenta Jana Ankiersztajna, jehož koncept čističky vzduchu Aeroball zaujal nejvíc členů poroty. Jde o malé bublinky, které se vznášejí v prostoru a nenápadně tak filtrují vzduch. Za první místo v soutěži získal Jan Ankiersztajn pět tisíc eur a kontrakt na půlroční práci v designérském centru společnosti Electrolux. Návrháři na druhém a třetím místě si rozdělili dalších pět tisíc eur jako ocenění za skvělé designérské nápady.