Jeho vázy Kolorit a Hruška jsou jedním z pěti designových projektů, které se v soutěži Czech Grand Design nejvíc líbily veřejnosti. Sklářský výtvarník Lukáš Jabůrek je navrhl pro českou značku Moser. Po loňské nominaci na Designéra roku tak mladý autor může získat letos ve stejné soutěži Cenu veřejnosti.
Práci se sklem se věnujete od mládí. Co Vás na něm baví?
Je to jeho optika a řemeslo, kdy máte v ruce polotovar nebo kus bloku a z něj broušením tvarujete své představy. To mě na něm baví. Trpělivě sledujete, jak se vše proměňuje až do vysokého lesku. Sklo vás odmění úžasnou optikou a hrou barev, které rád různě kombinuji.
Nominace na Cenu veřejnosti ukazuje, že hra barev se líbí i ostatním. Překvapilo Vás, že se vázy Kolorit a Hruška dostaly mezi pět nejzajímavějších projektů roku 2012?
Nominace mě velmi překvapila, protože když jsem viděl celou expozici v Národním technickém muzeu, kde jsou vystaveny všechny projekty v soutěži Czech Grand Design (výstava trvá do 31. března, pozn. red.), nevěřil jsem, že by mi mohl někdo dát hlasy.
Věříte si i na vítězství? Tedy, že byste po loňské nominaci na cenu Designér roku letos získal Cenu veřejnosti?
Určitě by to bylo ocenění krásné. Navíc od veřejnosti si toho člověk cení o to víc. Ve vítězství ale moc nevěřím, vážím si už samotné nominace, kterou beru jako výbornou zpětnou vazbu pro svou práci. Je skvělé, že si veřejnost našeho skla všimla.
Mají vázy Kolorit a Hruška i obchodní úspěch?
Obě kolekce patří mezi nejúspěšnější z novinek DESIGN MOSER 2013, které jsme představili na letošních veletrzích Maison & Objet v Paříži a na Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.
Přitom tyto kousky nejsou zrovna typickým představitelem tradiční tvorby Moser. Kdy jste se vydali i směrem "moderního designu"?
Moderním designem se začala sklárna zabývat v devadesátých letech. Tehdy se skláři s výtvarníky zaměřili na současné tvary a nové techniky.
Je u broušeného skla větší zájem o klasické tvary, nebo moderní design?
Zjednodušeně řečeno, čím víc na západ od Karlových Varů je žádaný spíše moderní design. Naopak na východ se preferují více klasické tvary a dekory.
Jak důležitá je ve sklářském byznysu rozpoznatelnost značky? Přece jen Moser si častěji člověk spojí s broušeným křišťálem či zlacením. Vázy Kolorit, nebo Hruška ale tak typickými kousky nejsou...
Rozpoznatelnost je důležitá i u moderních kousků. Naší filosofií je spojovat bohatou tradici se současným designem. Využíváme krásné barvy moserovského křišťálu a kvalitní řemeslo, kterým je značka známá. Každý výtvarník má sice vlastní rukopis, ten se ale musí propojit s naším a pak může vzniknout nové, moderní dílo s jasnými rysy sklárny Moser.
Český sklářský průmysl za sebou nemá dobrá léta. Co bylo podle Vás důvodem?
Určitě se v předešlých letech trochu zapomnělo na inovace a především kvalitu. I když vzniká nový design, často se jedná o produkty, které nemají žádnou přidanou hodnotu. Nemají investici nebo poselství do budoucna. Mizivá je zároveň i podpora ze strany státu. Přitom české sklářství je jedním z posledních dědictví, kterým se ještě můžeme chlubit.
Cítíte, že se situace už mění k lepšímu?
Mohu mluvit jen za naši sklárnu, kde v posledních letech zájem o produkty roste. Zboží přitom nemíří jen do zahraničí, ale i na tuzemský trh. Větší zájem je i ze strany různých médií a odborných časopisů. Co se týká zákazníků, můžeme říci, že jsou ze všech koutů světa od Ameriky přes Evropu a Asii k Japonsku.
Další díl seriálu rozhovorů s umělci nominovanými na některou z cen letošního ročníku Czech Grand Design přineseme v úterý 5. března.