Sklo: křehká krása v interiéru
02.07.2009 17:58 Původní zpráva
Sklo je opakem materiálů, které prostor zaplňují. Skleněné plochy dovolují nahlédnout, zvou nás do dalšího prostoru a tím ho dělají vzdušným. Je vlastně takový oblečený, neoblečený...
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- skleněné stěny
- dělící příčky ze skla
- skleněné průhledy
Luxfery, nebo-li skleněné cihly lze využít všude tam, kde nejsou zapotřebí žádné rozvody. Stěny postavené z luxferů mají primární estetickou funkci - vpouští do místností světlo a siluety z prostoru za nimi. Tyto skleněné stěny mohou dát interiéru velmi zajímavou charakteristiku. Nabídka je dnes mnohem širší, než tomu bývalo dříve - od tvárnic z čirého skla až po barevné a různě vzorované. Přesto jsou zatím nejžádanější klasické luxfery. Přeci jenom s sebou nesou i kousek nostalgie a takový retro nádech sluší každému interiéru.Velmi praktickou může být skleněná stěna v koupelně, zvláště v návaznosti na ložnici. Do koupelny vnese potřebné světloa ložnici dodá na intimní atmosféře. Oběma prostorům tak dává další rozměr.
Bolavým místem mnoha interiérů bývají chodby a předsíně malých rozměrů. Je-li například chodba spojena s obývacím pokojem v dostatečné ploše, můžeme jí nahradit právě stěnou z luxferů. V chodbě získáte dojem většího prostoru a v obývacím pokoji zajímavý stavební prvek.
Sklo jako pojítko
Tak jako můžeme skleněnou stěnou propojit jednotlivé místnosti v rámci interiéru, můžeme ji použít i na spojení s exteriérem. Zvláště v částech, které navazují na zahradu, terasu nebo jiná privátní zákoutí může být luxferový efekt rovněž velmi zajímavým prvkem. V rámci místností můžeme používat dělící příčky ze skla. V nejrůznějších rozměrech je lze velmi dobře využít například v koupelně. Mohou pomyslně oddělovat toaletu a bidet od umývadla a vany nebo mohou vytvořit prostor pro rozměrnější sprchový kout.
Zajímavě oskleněné může být i schodiště. Podélné nebo svislé tabule tvrzeného skla použité místo zábradlí zajistí bezbečnost a zároveň budou se schodištěm tvořit zajímavý konstrukční prvek, zvláště, pokud je integrované v interiéru.I jenoduché skleněné průhledy mají podobné tvarosloví jako skleněné příčky a stěny. Jen jsou užší nebo menší a subtilnější. Zajímavě budou působit například v kuchyni v prostoru mezi pracovní deskou kuchyňské linky a horními skříňkami. Může být prosklena celá plocha nebo jen úzký podélný pruh. Tmavé chodby a předsíně odkázané na umělé osvětlení můžou být proskleny průhledy i na několika místech v zajímavém rytmickém dialogu.
Skleněné plochy jsou pro interiér zdravou ingrediencí, která mu dodá na lehkosti a dobré stravitelnosti. Osvobozuje naše vnímání prostoru a nabízí nové impulzy. Lehké změny jsou změny k lepšímu.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.