Skvosty <span>divadelní architektury</span> se představují v Praze

Relax
12. 5. 2010 09:37
bez popisku 251763
bez popisku 251763

Národní technická knihovna.V galerii Národní technické knihovny v Praze je od středy přístupná výstava divadelní architektury ve střední Evropě s názvem Za všedností. Premiéru měla v Budapešti, v Praze potrvá do 6. června a pak se představí v dalších středoevropských metropolích.

Autoři této mezinárodní expozice prezentují na sedm desítek divadelních budov a prostorů otevřených v uplynulých 250 letech. Nesledují však jedinečnou stavební stránku nebo technologický park představených divadel. Tvůrci se v čele s kurátorem Igorem Kovačevičem soustředili na příběh objektů spojený s identitou národa, dobou vzniku či uměleckým programem.

ČTĚTE TAKÉ: Staré pivovary jsou vhodné pro kulturní centra

Tvůrci se soustředili na příběh objektů spojený s identitou národa.Součástí doprovodného programu v Praze bude například exkurze do Drážďan s návštěvou Semperovy Opery, jež je považována za nejkrásnější operní divadlo na světě, a pásmo přednášek a diskusí Thinking the Space - současné divadelní umění a architektura. Příspěvky přednesou kromě dalších architektů zvučných jmen také Oren Sagiv z Izraele a členové norského ateliéru 3RW ARCHITECTS.

Především studenti tuzemských fakult architektury by si podle mluvčí výstavy Silvie Markové neměli nechat ujít prezentaci vítězného projektu soutěže na nové divadlo ve slovinské Lublani - Divadlo pro 21. století. Podrobné informace naleznou na internetové adrese www.zavsednosti.cz.

Na výstavě je zmapovaných sedmdesát divadelních projektů.Kurátoři výstavu rozčlenili podle současného státního uspořádání a linie chronologické. Expozice je tmavým prostorem bez světel se sedmi desítkami na první pohled unifikovaných objektů; co solitér, to jedna divadelní budova. Každou zemi reprezentuje přibližně desítka divadelních budov či prostorů pro divadlo. Česká republika je zastoupena vedle Národního divadla například Divadlem Alfred ve dvoře či v evropském kontextu unikátním bytovým divadlem Vlasty Chramostové.

Ze slovenské divadelní architektury mohou návštěvníci nejen porovnat novou i historickou budovu Slovenského národního divadla, ale seznámit se třeba se Šlechtickým divadélkem v Hlohovci.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ