<span>Studenti se pasivních domů nebojí.</span> Architekti často ano

Relax
15. 2. 2008 14:45
Vítězný návrh Libora Hanuše a Ondřeje Hece.
Vítězný návrh Libora Hanuše a Ondřeje Hece.

Vítězný návrh Libora Hanuše a Ondřeje Hece.První cenu za studentský návrh nejlepšího pasivního rodinného vyhráli Libor Hanuš a Ondřej Hec z ČVUT. O pasivních a nízkoenergetických stavbách se přitom na českých univerzitách skoro nevyučuje a nezajímají ani většinu architektů.

Nejlepší pasivní dům (dům, jehož spotřeba tepla na vytápění je oproti běžné budově desetinová) navrhli studenti pátého ročníku pražské ČVUT Ondřej Hec a Libor Hanuš. Soutěž pro budoucí architekty a stavební inženýry vyhlásil před půl rokem výrobce izolací Knauf Insulation a porota složená z akademiků, expertů a úředníků rozhodovala mezi šesti návrhy.

Patrový dům s garáží spolužáků Hece a Hanuše byl navrhován na konkrétní pozemek v Krupce u Teplic a možná bude i postaven. Vítězové přitom nejenže nestudují architekturu - budou z nich stavební inženýři - ale pasivní dům projektovali vůbec poprvé. „Pasivními domy jsme se do té doby vůbec nezabývali," říká Libor Hanuš

Vítězové Ondřej Hec (vpravo) a Libor Hanuš, uprostřed D. Bossan za KIJako zásadní kritérium si vzali spotřebu tepla na vytápění. „V porovnání s ostatními je náš návrh skutečně nejpasivnější. Chvíli jsme hledali jeho výraz, protože pasivní dům nesmí být moc členěný, což je vidět i na ostatních návrzích. Když má být pasivní, musí být kompaktní. A ať jsme chtěli, nebo ne, vyšel nám podlouhlý tvar," komentuje vzhled domu Libor Hanuš.
Největší problémy měli se stanoveným finančním stropem. „Vejít se do čtyř milionů byl docela oříšek. Už jenom solární kolektory by stály půl milionu."

Šetrné stavby fakulty nezajímají

Hanuš a Hec studují jako jedni z prvních studentů nově otevřený obor Budovy a prostředí na pražské ČVUT, který se věnuje vztahu budov k životnímu prostředí. Studenty má naučit navrhnout stavby, které budou mít příjemné vnitřní prostředí a zároveň budou ohleduplné k okolí (minimální spotřeba energie a minimální zátěž životního prostředí). V zahraničí se tenhle přístup označuje jako "Integrated building design". Žádný jiný podobně progresivní obor se u nás nevyučuje.

Projekt pasivního domu Ivany Vaškové.„Principy nízkoenergetických staveb se sice postupně dostávají do specializovaných předmětů, ale kromě brněnské Fakulty architektury se souborně nikde nevyučují," potvrzuje Jiří Novák z pražské ČVUT, který vítězný projekt konzultoval.

Přitom je studenti chtějí. „Na Budovy a prostředí se přihlásilo 40 studentů, což jsme považovali za úspěch, a příští rok to vypadá na 60."

Studenti nejenže chtějí vidí světový trend (na vyhlášení vítěze zaznělo, že do deseti let se v Evropě jinak než nízkoenergeticky stavět nebude), ale i nechuť současných architektů stavět jinak, než jsou zvyklí.

Pasivní dům, děs architekta

„Stává se, že klient přijde za architektem s tím, že chce pasivní dům. Častou reakcí architekta je úlek," říká Jiří Novák.

Soutěžní návrh Lenky Vackové.Nejen podle Nováka, ale i podle Hece s Hanušem není návrh pasivního domu o tolik složitější než návrh energeticky neúsporné stavby.

„Architekt musí víc žádat o pomoc specialisty, což je podle jejich mínění zdržuje, zvyšuje jim náklady a snižuje konkurenceschopnost. Naučit se navrhovat nízkoenergetické stavby je ale v moci jakéhokoli architekta, který se bude chtít naučit něco nového," podotýká Jiří Novák.

Českých architektů schopných navrhnout pasivní dům jsou nejvýše desítky.

Foto: Knauf Insulation

Další čtení

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ