Unikátní a rozmanitá výstava, která začíná v sobotu v bavorském Selbu nedaleko českých hranic, mapuje třísetletou historii výroby porcelánu v Evropě. V rozsahu, jaký se už možná nebude opakovat.
Výstava s titulem "Sen králů i masové zboží" nabídne do 2. listopadu více než tisícovku exponátů ze stovky sbírek 17 zemí světa, informovala agentura DPA. Hlavní část výstavy se uskuteční v selbském muzejním komplexu Porzellanikon, jehož ředitel Wilhelm Siemen jubilejní přehlídku sestavil ve spolupráci s renomovanými kurátory.
ČTĚTE TAKÉ: Nádobí ze záhrobíNázev "Sen králů a masové zboží" dokumentuje dějiny odvětví. O výrobcích z porcelánu snili stejnou měrou králové jako měšťané, zdůrazňuje Siemen. "Po porcelánu je poptávka na celém světě, je užitečný a vroucně milovaný," je přesvědčen muzejník. Porcelán byl v Evropě dlouho nejdražším luxusem, který si mohli dovolit jen králové a knížata. Za "bílé zlato" z Číny platil saský kurfiřt August Silný dokonce vojáky.
V Říši středu je tradice keramiky stará přes 1000 let. V Evropě naopak zůstávala výroba porcelánu dlouho pouhým snem. Teprve na počátku 18. století našli Johann Friedrich Böttger a Ehrenfried Walther von Tschirnhaus tu správnou směs kaolínu, křemene a živce. V roce 1710 založil August Silný v Míšni první keramickou manufakturu na starém kontinentě. Až díky novým formovacím a dekoračním postupům se porcelán později stal dostupným pro široké vrstvy obyvatelstva.
Více než tisícovka exponátů na výstavě v Selbu osvětluje rozmanitost a vývoj fenoménu od baroka až po současnost. Paleta exponátů sahá od královského nádobí až po vybavení moderní koupelny, od vzácné skulptury až po keramickou objímku žárovky.V další části výstavy v Hohenbergu pak zmapovala kurátorka Petra Wernerová devět stylových epoch od zakládání prvních manufaktur v Evropě až po art deco. Na jídelním stole předvádí okázalost dvorních stolovacích zvyků a pompézních slavností šlechty.
Zastoupen je medicejský porcelán, kterého na světě zbylo jen 60 kusů, příbor ruské carevny Kateřiny Veliké zachráněný vyzvednutím ze dna Baltského moře i porcelán ze slavných esterházyovských sbírek. Bohatě zdobený záchod z ořechového dřeva a porcelánu umožňuje intimní pohled na toaletu rakouské císařovny Sisi.
ČTĚTE TAKÉ: Váza v pohybuZ někdejšího berlínského Paláce republiky pochází pět velkoformátových porcelánových nástěnných plastik vyrobených ve znárodněné porcelánové manufaktuře v Míšni.
V muzeu, které se nachází v někdejší továrně porcelánky Rosenthal v Selbu, se Francoise Burkhardt, šéf pařížského výstavního komplexu Centre Pompidou, pokusil nastínit vývoj designu od roku 1930 po dnešek. Zastoupena jsou jména jako Tappio Wirkkola, Luigi Colani, Jaspar Morrison, Wilhelm Wagenfeld a Philippe Starck. V 80. letech však nové tvary a dekory prosazovali i módní návrháři jako Karl Lagerfeld, Pierre Cardin nebo Paloma Picassová.
Zvláštní sekce jsou věnovány životnímu stylu, porcelánu aplikovanému v architektuře nebo vizím budoucnosti v podání absolventů nejrůznějších uměleckých vysokých škol.
Němečtí výrobci porcelánu doufají, že jubilejní výstava zafunguje i jako reklama na porcelán "Made in Germany". Aby obstáli v konkurenci asijských masových výrobců, je třeba se soustředit na pružnost, kvalitu a inovace, říká šéf německého svazu výrobců keramiky Peter Frischholz.
Foto: Jan Schejbal, Profimedia