V Aténách otevřelo brány <span>nové muzeum Akropole</span>

Relax
21. 6. 2009 07:12
Nové muzeum Akropole navrhl architekt Bernard Tschumi.
Nové muzeum Akropole navrhl architekt Bernard Tschumi.
Nové muzeum Akropole navrhl architekt Bernard Tschumi.Zlatý věk dávných Atén znovu ožil v sobotu večer, kdy Řecko nákladnou slavnostní párty otevřelo nové muzeum Akropole. Provoz muzea slavnostně zahájil řecký prezident Karolos Papulias, který podle agentury AFP při této příležitosti znovu vyzval Velkou Británii k navrácení parthenonských vlysů.   

"Dnes může celý svět vidět shromážděné nejvýznamnější sochy Parthenonu, ale některé chybějí. Toto je chvíle k zacelení ran monumentu návratem mramorů, které k němu náležejí," prohlásil Papulias při otevření muzea. Moderní budova ze skla a betonu stála 130 milionů eur (3,5 miliardy Kč) a na slavnostní zahajovací ceremonii, jíž se účastní nejvyšší představitelé mnoha států a vlád, byly vyčleněny tři miliony eur. Mezi přítomnými je například předseda Evropské komise José Manuel Barroso, generální ředitel Unesco Koičiró Macura a řada premiérů, prezidentů i ministrů kultury.    

Interiér muzea se rozprostírá na třech úrovních.Mezi hosty nejsou oficiální zástupci Velké Británie, kde jsou přechovávány parthenonské vlysy označované jako Elginovy mramory, podle jména britského diplomata, který je sňal z největšího památníku řecké civilizace. Uloženy jsou v Britskému muzeu a Řecko o ně vede po třicet let marný boj. Nově otevřené muzeum má být dalším argumentem pro návrat 2500 let starých vlysů, které by se staly součástí vystavené sbírky.    

Budovu muzea projektoval francouzsko-švýcarský architekt Bernard Tschumi. Stavba stojí na pilotech uprostřed archeologických památek asi 300 metrů od antické lokality a je prosvícená přirozeným světlem. Nabízí panoramatický pohled na Parthenon, jednu z nejnavštěvovanějších památek ve světě a architektonický skvost klasického období z 5. století před naším letopočtem.    

Budova nabízí panoramatický pohled na Parthenon.V muzeu o třech úrovních, vysokém 23 metrů a o rozloze 14 000 metrů čtverečních je mimo jiné vystaveno i více než 350 fragmentů a soch z Akropole, které byly až dosud přechovávány v malém muzeu na posvátné skále. Jejich přemístění si vyžádalo rozsáhlou operaci trvající několik měsíců, jež skončila loni na jaře.    

Pro veřejnost se muzeum otevře v neděli. Vstupné bude do konce roku jen symbolické jedno euro (asi 26 korun), pak se zvýší na pět eur. Muzeum může pojmout 10 000 návštěvníků denně, ovšem na první čtyři dny už jsou vstupenky, které byly k dispozici přes internet, naprosto vyprodány.

Foto: New Acropolis Museum 
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ