Občanské sdružení Ruka pro život má po letech snah naději, že získá v Brně budovu pro nový stacionář. Měl by sloužit mladým lidem s mentálním postižením, kteří už ukončili specializovanou školu, a jinde pro ně není místo.
Dnes mají rodiny s péčí o ně potíže - někdo z dospělých musí obvykle zůstat s postiženým doma. Stacionář by měl sídlit v bývalé školní budově v Božetěchově ulici. Radnice ji dá sdružení do dvacetileté bezplatné zápůjčky, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
ČTĚTE TAKÉ: Pětina nových bytů v Praze čeká na majitele
Podle Rychnovského je budova zanedbaná, ale na dobrém místě. Patří k ní velká zahrada. Ruka pro život už má i příslib dotace na opravu, a to tří milionů korun od Jihomoravského kraje. Ještě chce žádat o provozní státní dotaci.
Stacionář by měl v opraveném objektu vznikat postupně. Od roku 2011 jako denní centrum pro postižené, v dalších letech i jako týdenní stacionář s chráněným bydlením.
V Brně se za rok narodí šest až sedm dětí, které podobnou péči potřebují. Podle Rychnovského, který je profesí lékařem, je to i důsledek kvalitní porodní péče. Díky ní se daří zachránit i novorozence, kteří by dřív neměli šanci na přežití.
Stacionář naváže na specializovanou školu Elpis, kam dnes postižené děti v Brně chodí, ale po jejímž absolvování se nemají kam uchýlit. Podle odborníků je přitom profesionální péče o ně mimořádně důležitá. Umožňuje rodičům chodit do práce a o víkendech, případně i večerech pečovat o dítě s novou energií.
Podle otce postižené dívky, Brňana Jiřího Prokeše je podstatné i to, aby děti měly možnost se i po odchodu ze školy dál rozvíjet. "Ne dát osmnáctiletou holčičku mezi šedesátileté mentálně postižené občany," řekl.
Foto: wikipedie