V Číně se prodala dřevěná postel za 86 milionů korun

Relax
27. 5. 2011 10:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Anonymní kupec na aukci v Pekingu vydražil dřevěnou postel za více než 86 milionů korun. Znalce však výše ceny nepřekvapí, prostě vypadající lůžko je totiž z nejvzácnějšího exotického dřeva, z hrušně chuang-chua li, pěstované na tropickém ostrově Chaj-nan.

Podle znalce citovaného agenturou AFP existuje na světě jen necelých 10 tisíc kousků nábytku z tohoto materiálu. Na téže aukci se prodala za ekvivalent skoro 62 milionů korun rovněž dvě křesla s vysokými opěradly. 

Čchiao Chao, který kolekci představenou v sobotu na aukci cenil, řekl, že ceny nábytku z chuang-chua li v minulých dvou desetiletích stouply pětadvacetinásobně. Výtěžek aukce, v níž se dražilo 80 kusů, prý dosáhl světového rekordu. 

Šlo o kolekci zvanou Lu Ming-š', kterou dal dohromady belgický sběratel Philippe de Backer. V roce 2003 byla vystavena například v pařížském Guimetově muzeu a velmi ji ocenil milovník asijského umění, tehdejší prezident Jacques Chirac. Podle Čchiaa jsou ze zbývajících kusů tohoto nábytku nejkrásnější ty vyrobené v době zlatého věku tohoto řemesla, za dynastie Ming, která vládla do začátku 17. století. 

Kilo dřeva za 100 tisíc korun

Puristé za výrobky z chuang-chua li, což znamená žlutý květ hrušně, považují výhradně nábytek z hrušní vyrostlých na Chaj-nanu. "Je to velmi pevné dřevo s vysokým obsahem oleje, který ho chrání před vlhkostí. Má krásnou kresbu a na omak je hebké jako dětská kůže," říká specialista na tento materiál Čung Pching-jüan. Také on hovoří o prudce rostoucí ceně. V roku 2006 se například ve srovnání s předchozím rokem ztrojnásobila, od letošního února stoupla o 30 procent. 

Dřevo chuang-chua li na Chaj-nanu prý téměř vymizelo. Roste tam sice několik stromů, ale jejich kmen není silnější než průměr plechovky od piva. Dřevo nařezané do prken o délce tří metrů, šířce 30 centimetrů a tloušťce pěti centimetrů se nyní prodává za 108 tisíc korun za kilogram. Využívají se dokonce i kořeny stromu, z nichž se zhotovují například šálky.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ