
Šíitská mešita, která bude údajně patřit k největším v Evropě, bude postavena na pozemku bývalé továrny ve čtvrti Orestad severozápadně od centra města. Stavbě bude vévodit 24 metrů vysoká modrá kupole a dva minarety sahající až do výše 32 metrů. Hlas muezzina z nich však nikdy nezazní, aby nebyli rušeni lidé žijící v okolí.
Zástupce starosty Klaus Bondam rozhodnutí rady vítá. Mešita podle něj přispěje k různorodosti města. "Kodaň má katedrálu, synagogu, ruský kostel, a tak je přirozené, že bude mít i novou mešitu," řekl Bondam. Mešita bude součástí moderního islámského kulturního centra, které bude obsahovat i konferenční sál, knihovnu či ubytovací prostory pro islámské duchovní přijíždějící do Kodaně na návštěvu. Projekt, který vyjde podle dánského deníku Politikken na 40 až 50 milionů dánských korun (136 až 171 milionů Kč), bude financován ze soukromých darů.
První mešita? Nusrat Djahan
V Dánsku žije nyní kolem 200 000 muslimů, kteří tvoří asi tři procenta populace a jsou nejpočetnější náboženskou menšinou v zemi. Dánští šíité, kterých je méně než sunnitů, pocházejí zejména z Iráku a z Íránu. Muslimové v Dánsku doposud využívali desítky modliteben či neoficiálních mešit. Jako první byla již v roce 1967 na kodaňském předměstí Hvidovre postavena mešita Nusrat Djahan, kterou využívá sekta ahmádí, jež se hlásí k islámu, ale jejíž členy pravověrní muslimové pokládají za heretiky.
Diskusi o potřebě vybudování oficiálního muslimského kulturního centra rozdmýchala mimo jiné aféra kolem otištění karikatur proroka Mohameda v dánském deníku Jyllands-Posten v září 2005. Otištění vyvolalo hněv muslimů v Dánsku i v zahraničí a vedlo k zapálení dvou dánských diplomatických misí a k bojkotu dánského zboží několika muslimskými zeměmi.
Foto: www.dis-danmark.dk