Hospodářská recese loni ve Spojených státech snížila nájemné. Zároveň prudce vzrostl počet neobsazených bytů, uvedl deník Wall Street Journal. Za poklesy je podle něj především vysoká nezaměstnanost, kdy se řada nájemníků, kteří přišli o práci, stěhují ke svým příbuzným, anebo si pronajímají byty společně.
Podle studie analytické firmy Reis Inc., kterou WSJ cituje, loni nájmy ve Spojených státech v průměru klesly o tři procenta. Největší snižování společnost zaznamenala v kalifornském San José, kde v průměru meziročně klesly o 6,9 procenta. Výrazně poklesy se projevily i v San Francisku či Seattlu.
ČTĚTE TAKÉ: Černoši už v newyorském Harlemu netvoří většinuV New Yorku, který je proslulý vysokými činžemi, se nájmy v průměru snížily o 5,6 procenta. Jde o největší pokles od roku 1990, kdy společnost Reis tyto údaje sleduje. Jen v posledním čtvrtletí snížilo nájemné proti předchozím třem měsícům 60 procent nájemních budov. Průměrný nájem v New Yorku činí 2646 dolarů měsíčně, v Seattlu je to 937 dolarů měsíčně.
Snižování nájmů v New Yorku ale zřejmě zabránilo stěhování z nájemníků z bytů - počet obsazených bytů totiž mírně v rozporu s celostátním trendem mírně vzrostl o 0,1 procenta. V celých Spojených státech ale bylo neobsazených osm procent nájemních bytů, což je nejhorší výsledek od roku 1980, kdy společnost Reis tento ukazatel zaznamenává. Firma ve Spojených státech sleduje 79 místních trhů s nájemním bydlením. Počet neobsazených bytů vzrostl na 52 z nich, na deseti zůstal beze změny a na 17 se snížil. Na údaje měla největší vliv nezaměstnanost mezi mladými lidmi, kteří si tradičně byty spíše pronajímají, než aby spláceli hypotéku.Konkurenci také zesílil vysoký počet nových bytů, které se loni dostaly na trh. Celkem jich bylo 120.000, což bylo nejvíce od roku 2003. Šlo o projekty, které získaly financování ještě před úvěrovou krizí, která začala před dvěma lety. Podle společnosti Reis nicméně právě kvůli ní v příštích letech bude dokončeno méně bytů, a majitelé domů tak mají naději, že situace pro ně bude příznivější.
Zatím ale musejí přemýšlet, jak přimět současné nájemníky, aby obnovili nájemní smlouvu. "Budeme muset čistit koberce, malovat zdi anebo rozdávat poukázky do kaváren Starbucks," uvedl Richard Campo, který vede houstonskou firmu vlastnící přes 60.000 bytů. Nájemníci zase naopak podle WSJ nyní mají jedinečnou šanci vyjednat si dobré smlouvy.
Vysoký počet neobsazených bytů je také špatnou zprávou pro banky, které financují řadu bytových projektů. Podle serveru DailyFinance se toto nebezpečí týká především menších lokálních bank.
Foto: Wikipedia