Ve Zlíně odhalí sochu Tomáše Bati
18.03.2010 12:55
Sochu Jana Antonína Bati ve zlínském Univerzitním parku po třech let doplní socha jeho nevlastního bratra Tomáše Bati. Její odhalení je naplánováno na 2. dubna. Figura je už odlitá v bronzu, v současné době se dokončuje písmo, oznámili dnes novinářům zástupci Zlínského hnutí nezávislých, které o sousoší obou mužů usiluje více než šest let.
Zřejmě jediná socha Jana Antonína Bati v České republice je umístěna v parku naproti Baťově mrakodrapu. Odhalena byla v den, kdy uplynulo 60 let od vynesení rozsudku v procesu proti J. A. Baťovi, tedy 2. května 2007. V roce 1947 jej v nepřítomnosti odsoudil Národní soud za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. V červnu 2007 soud rozsudek zrušil a v listopadu žalobci dospěli k závěru, že je nevinný.
ČTĚTE TAKÉ: Nový projekt centra Zlína má na starosti tým Evy Jiřičné
"Původní záměr Zlína realizovat sousoší bratří Tomáše a Jana Antonína Baťových, odsouhlasený radou města v roce 2005, nemohl být z důvodů neshod mezi oběma rodinnými větvemi uskutečněn zároveň," připomněl dnes architekt František Petr.
Zlínské hnutí nezávislých po slavnostním odhalení první sochy požádalo o vyslovení podpory pro dokončení sousoší představitele všech demokratických politických stran ve městě.
"Všichni se vyjádřili kladně. Co se zástupců obou rodin týká, nikdy nebylo z jejich strany řečeno jasné 'ne'. Je to památník zakladatelů Zlína. Když je tam Jan Antonín Baťa, tak tam musí být i Tomáš Baťa," poznamenal autor sochy Radim Hanke. Ten před lety vytvořil i sochu Jana Antonína Bati.
ČTĚTE TAKÉ: V Německu stojí dům „vzhůru nohama". Včetně interiéru
Socha Tomáše Bati bude na podstavci úhlopříčně vpředu před sochou Jana Antonína Bati. "Postoj jsem volil uvolněný, ruce má v bok. Je tam více drapérie, má pomačkanější sako. Postoj je dominantní, což byl i záměr, protože je to hlavní osoba, která ve Zlíně vše založila," popsal autor památníku.
Hanke již dříve řekl, že kromě přesného vyjádření síly obou postav se musel vyrovnat i s výškovými rozdíly. Jan Antonín Baťa měřil 187 centimetrů a Tomáš Baťa byl o deset centimetrů menší.
Pokud by sochy vytvořil ve stejném poměru - figury jsou asi o pětinu vyšší, než ve skutečnosti oba muži byli, byl by rozdíl poměrně podstatný. V bočních pohledech by pak sousoší zřejmě příliš důstojně nepůsobilo. První figura na podstavci - Tomáš Baťa tak bude jen asi o tři centimetry nižší než socha Jana Antonína Bati.
Podle ředitele Nadace Tomáše Bati Pavla Veleva rodina Tomáše Bati o tomto záměru ví. Velev tuto iniciativu vítá. Nicméně upozornil na to, že Tomáš Baťa junior, který zemřel 1. září 2008 v kanadském Torontu, nebyl sousoší nikdy nakloněn.
Tomáš Baťa byl zakladatelem obuvnického impéria a nevlastním bratrem Jana Antonína Bati. Jeho "baťovky" udělaly z Československa obuvnickou velmoc a na jméno Baťa (Bata) může člověk narazit na mnoha místech světa.
Baťova činnost přerostla rámec běžného podnikatele. Nejenže zaváděl novátorské metody řízení a širokou péči o zaměstnance, ale navíc podporoval umění a byl veřejným činitelem. Od roku 1922 až do své tragické smrti při letecké havárii v roce 1932 byl starostou Zlína. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo Jan Antonín Baťa.
Foto: ČTK, Wikipedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.