
Ve Vimperku sice už jedno podobné zařízení pro seniory funguje - naproti gymnáziu a střední ekonomické škole, jeho stav je ale žalostný. Radnice navíc eviduje asi tři desítky žádostí od seniorů, kteří by chtěli žít v domě s pečovatelskou službou či domově se samostatnými byty.
"Malometrážních bytů pro sociální bydlení moc nemáme. Spíš se uvolňují větší byty. Žádný jiný vhodnější objekt pro podobné řešení teď ve městě není," uvedl Petrášek podle něhož je přestavba školy lepší než stavět takzvaně na zelené louce. "Na rekonstrukci objektů pro bydlení seniorů a na jejich vybavení je možno získat až pětašedesátimilionovou dotaci, která by mohla pokrýt až 90 procent nákladů," podotkl místostarosta.
Rozhodnutí padne v únoru
Jasněji, zda se Vimperk do přestavby internátu pustí, by mohlo být zřejmě už v únoru. Rozhodující pro město bude nejspíš cena budov. Krajský úřad si nyní nechává zpracovat odhad, za kolik by měl školu prodat. Posudek má být podle Petráška k dispozici do konce ledna.
Studenti školu, která se sloučila se stejnou v Písku, opustili nadobro předloni a od té doby je objekt prázdný. Z části by přitom mohl dál sloužit dosavadnímu účelu, tedy vzdělávání. Jednou z možností je podle Petráška přesunout tam část výuky ekonomické školy. Internát by se pak měl celý přestavět na malometrážní byty nebo dům pro seniory. Výhodou bývalé školy je i moderní kuchyně, která by mohla pro důchodce vařit.
Foto: www.czechtourism.com