Vysmívané Federální shromáždění hostí svého tvůrce

Relax
25. 2. 2011 07:17
Budova Federálního shromáždění vzbuzuje stále kontroverze.
Budova Federálního shromáždění vzbuzuje stále kontroverze.

Budova bývalého Federálního shromáždění budila od počátku v mnoha lidech odpor. S prací jejího architekta Karla Pragera se nyní mohou návštěvníci seznámit na výstavě přímo v budově, v níž kdysi zasedali komunističtí poslanci a kde nyní sídlí část Národního muzea. "Největším exponátem je bezpochyby budova sama," řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

Budova vznikla jako dům nad domem a stala se impulsem pro architektovu vizi města nad městem, které se věnoval od sedmdesátých let. Pracovníci Národního muzea ve spolupráci s Centrem pro středoevropskou architekturu rozdělili výstavu na dvě části. První představuje historii budovy Federálního shromáždění, ve druhé se zájemci seznámí s Pragerovým projektem města nad městem.

"Největším exponátem je budova sama," říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Na výstavě jsou reprodukce materiálů k výstavbě budovy, počítačové animace jejího modelu, filmové projekce nebo originální modely a plány k experimentální bytové výstavbě v Praze ze 70. let 20. století.

Návrh domu nad domem Prager vytvořil v roce 1966. Nad budovou bývalé burzy pak byla do roku 1973 vystavěna mostní konstrukce s kancelářemi pro poslance Federálního shromáždění. V 90. letech začala budova sloužit jako sídlo Rádia Svobodná Evropa, před dvěma lety objekt převzalo Národní muzeum. V roce 2000 byla budova prohlášena za kulturní památku. O čtyři roky později ji v anketě časopisu Architekt zařadili mezi deset nejvýznamnějších českých staveb posledních padesáti let.

Pragerovo dílo bylo ale často kritizováno, například za malou citlivost k okolí nebo použití netradičních konceptů. Bývalá budova Federálního shromáždění se stala symbolem komunistického režimu a má mnoho odpůrců. "Nepřátelství nebyla vůči stavbě, ale vůči instituci, která v ní sídlila," podotkla architektka Radomíra Sedláková. Dodala, že nyní zahraniční návštěvníky Prahy lákají zejména dvě budovy - Nová scéna Národního divadla a právě budova Federálního shromáždění.

Mezi zastánce Pragerovy architektury patří i rapper vystupující pod jménem Vladimír 518, který v bývalé budově Federálního shromáždění před dvěma lety společně s Ondřejem Anděrou a Davidem Vrbíkem uskutečnil hudebně-vizuální představení SPAM - Karel Gott Prager v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Budova Federálního shromáždění je největší realizací Karla Pragera.Druhá část výstavy ukazuje Pragerovy snahy rozšířit vizi domu nad domem na projekt město nad městem, kdy za pomoci mostních konstrukcí navrhoval růst města do třetí dimenze oproti jeho rozšiřování do okolní krajiny. Flexibilní část v konstrukci představovaly vyměnitelné buňky, které prostorově reagovaly na přání a potřeby obyvatel. V období 70. let však byla v plném proudu panelová výstavba sídlišť a Pragerova vize nebyla realizována.

Doprovodný program výstavy přinese diskuse architektů, promítání filmu Přestavba budovy Národního shromáždění z roku 1968 nebo procházky po Pragerových budovách, mezi které patří Nová scéna Národního divadla nebo Ústav makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Výstava Město nad městem - vize Karla Pragera bude otevřena do 17. dubna.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ