Výstava v mrakodrapu přibližuje <span>architekta Karfíka</span>

Relax
10. 10. 2007 11:58
Jedno z Karfíkových děl - bývalá správní budovy firmy Baťa.
Jedno z Karfíkových děl - bývalá správní budovy firmy Baťa.

Dílo architekta Karfíka představuje výstava ve zlínském mrakodrapu.Desítky fotografií představující dílo autora Baťova mrakodrapu a dalších významných staveb nejen v České republice, architekta Vladimíra Karfíka, jsou  k vidění ve druhé etáži jedenadvacáté budovy bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Výstava přibližuje nejen jeho tvorbu spojenou s působením ve Zlíně, ale i řadu děl z poválečného období, kdy pobýval  na Slovensku.

Vladimír Karfík patří k nejvýznamnějších architektům 20. století a vedle F. L. Gahury k nezapomenutelným hlavním tvůrcům Baťova Zlína. Jako vedoucí projektového oddělení Baťových závodů ve Zlíně pracoval od roku 1930 do 1946. Poté působil na Slovensku nejen jako projektant, ale také jako pedagog. K jeho nejznámějším stavbám patří vedle správní budovy Baťových závodů například společenský dům a internát v Otrokovicích a ve Zlíně, Dům obuvi v Liberci a Bratislavě, kulturní dům ve slovenské Senici či obchodní dům Baťa v Amsterdamu.

Karfíkovým dílem je i bývalá správní budova firmy Baťa ve Zlíně.Výstava prezentuje architekta Karfíka v jednotlivých etapách. Tak rozsáhlé představení jeho díla se ve Zlíně naposledy uskutečnilo v roce 1986 při příležitosti Karfíkových 85. narozenin. Expozice je rozdělena na dvě části, první z nich připomíná Karfíkovu tvorbu v době, kdy působil ve Zlíně. Druhá část pak zachycuje jeho projekty po roce 1946, kdy pobýval hlavně na Slovensku.

"Můj pohled na pana Karfíka nevychází pouze z úcty k tomu, co realizoval, ale také z toho, že vychoval obrovské množství architektů. Moji smůlou bylo, že jsem se k němu jako k pedagogovi nedostal, protože jsem studoval v Brně. Štěstím ale bylo, že jsem ho při návštěvách později doprovázel. Výstava je poklonou nejen jeho práci, ale také k tomu, jak se choval jako člověk," řekl architekt a duchovní otec výstavy Jiří Kotásek.

Výstava s názvem Architekt Vladimír Karfík potrvá do 4. listopadu, otevřená je denně do 22 hodin.

Foto: www.e-architekt.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ