Rozbitá dřevěná skříň nebo nalomená židle putují obvykle do odpadu. Když se však do projektu 3xR zapojí dvacítka českých designérů a studií, nemusí to tak dopadnout. Důkazem je několikadenní internetová dražba nových designových produktů, mezi kterými nechyběl ani lustr z konvic nebo hrací plocha na dámu ze židle. Prodalo se všech 47 nabízených kusů a organizátoři vydělali téměř 36 tisíc korun.
Zkratka 3xR znamená "Redukuj, Renovuj, Recykluj" a přesně vystihuje postup, který by měl následovat každý odpad, jejž vyprodukujeme. Každá strategie se však nejlépe ukazuje na praktickém příkladu. Řekli si to asi i ve Sdružení Tereza, které se věnuje ekologickým projektům ve školách a které za myšlenkou designového projektu 3xR stojí. Sdružení oslovilo několik českých designérů a od nábytkářského gigantu Ikea sehnalo zhruba dvacet kubíků poškozeného a jinak znehodnoceného nábytku.
Designéři potřebovali jen pár dní workshopu a vzniklo 47 výrobků, které mohou znovu potěšit své nové majitele. Alena Trávníčková a Klára Kulhavá například vymýšlely, co udělat s nepoužitelnou plechovou nádobou podobnou popelnici. Nakonec vznikla šperkovnice pro panenky, se zrcadlem i osvětlením. A podobně je to i s dalšími výrobky Ikea, které by jinak skončily v odpadu.
Z polštářů do sedačky vzniklo třeba rozkládací křeslo Belly a z konví na zalévání lustr Flower. Autory těchto dvou výrobků je dvojice Petr Mikošek a Michaela Vrátníková z Boa Design. Tomáš Kubačka zase proměnil sedák od židle v hrací plochu, kde si můžete zahrát dámu.
Kromě již zmíněných se na přípravě nových výrobků pod značkou 3xR podíleli třeba i Tomáš Brix, Anna Bornová, architektonický ateliér Manua, Lenka Střílková, Matěj Chabera, Martin Žampach nebo Boris Klimek - ať už šlo o stoly, svícny, lampy, poličky, nebo třeba mísy. Všechny produkty se objevily v internetové aukci. A stačilo pár dní, aby se všechny prodaly.
Sdružení Tereza si od projektu slibuje větší propagaci i mimo školní budovy. "Nyní je v našich ekologických programech zapojeno přes 700 škol z celé České republiky, což je přes 67 tisíc dětí. To je opravdu významný rozsah činnosti, ale odpovězte si sami, slyšeli jsme doteď cokoliv o Sdružení Tereza? Pokud nejste učitel, tak asi ne. To právě chceme nyní podobnými akcemi, jako je projekt 3xR, změnit," vysvětluje koordinátorka projektu Jitka Nechvátalová. Proměnu odpadu v nové designové produkty chce organizace opakovat a třeba i rozšířit i do zahraničí.