
"Získat exponáty nebylo vůbec snadné," podotkla Straková. Návrhy a výrobky pocházejí z uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte, na jejichž založení před více než sto lety se Hoffmann podílel. Další díla byla zapůjčena z muzeí, galerií i soukromých sbírek v Česku, Rakousku a Slovensku. "Některá dosud veřejnost prakticky neměla možnost vidět," doplnila Straková.
Nová expozice s názvem Josef Hoffmann: Inspirace nahradila výstavu Nadčasový design, která vznikla při otevření brtnického muzea v roce 2004. Ročně si ji prohlédlo kolem 2200 návštěvníků, mezi cizinci lákala především Rakušany. Otevření nové expozice v Brtnici je součástí projektu Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století, který dotuje unie.
Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska — Secession. Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v roce 1903. Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.
Foto: Profimedia