Ve Spojených arabských emirátech, přesněji v Dubaji, by měl stát první ekologický mrakodrap. Jeho silnou stránkou má být nejen proměnlivý design – měl by být schopný rotovat o 360 stupňů – ale také to, že dokáže vyrobit více elektrické energie než sám spotřebuje.
Na vítězné vavříny co se týče výšky osmašedesátipatrová budova od architekta italsko-izraelského původu Davida Fishera se svými
Podle projektu, který byl nedávno ve Spojených arabských emirátech zveřejněn, by plánovaná budova měla být křížencem šestihvězdičkového hotelu s heliportem, kanceláří a apartmánů různých velikostí. Na střeše by pak mělo vyrůst pět luxusních vil. Každé z 68 pater budovy by se přitom mělo v průběhu 90 minut otočit o neuvěřitelných 360 stupňů. Protože má rotovat každé poschodí zvlášť, výsledkem bude neustále proměnlivá podoba.
Jednotlivá poschodí by měla mít zhruba tvar koblihy a budou uchycena ke středovému jádru, v němž najdou své místo úniková schodiště, výtahy a další zařízení. Větrné turbíny, které budou vyrábět elektřinu, budou situovány mezi každé z nich. Stavba zeleného mrakodrapu se vším všudy by měla investory vyjít na 350 milionů dolarů.
Vizualizace: David Fisher