Austrálie: od korálů k rýžování zlata

Relax
21. 5. 2007 10:02
V rezervaci Lone Pine Koala můžete zvířata nejen pozorovat, ale i krmit a dotýkat se jich.
V rezervaci Lone Pine Koala můžete zvířata nejen pozorovat, ale i krmit a dotýkat se jich.

Navštívit všechna krásná místa v Austrálii na jeden zátah nejde. Lepší je si vybrat, nikam nespěchat a nasávat neopakovatelnou atmosféru.Co je to Austrálie? Světadíl a velká země. Banální odpověď, ale při pobytu tam zjistíte, jak hluboká to je pravda. Jsou tací, kteří se tam vypraví na týden. Jeden dva skoky letadlem a mají odčárkováno. Další tam zakotví navždy. Moje rada – zkuste kompromis.

Vyberte si, nespěchejte, dopřejte si čas nebo si z cesty udělejte víceletý seriál. Vyražte autem – klasickým nebo obytným. Je to dostatečně rychlý dopravní prostředek, abyste něco viděli. A dostatečně pomalý na to, aby vám nic neuteklo a mohli jste se kdekoliv zastavit.

Od poloostrova Cape York po Brisbane

Pokud máte rádi pláže s bílým pískem, rozhodně si nenechte ujít ty na Lizard Islandu.Nejsevernější část východního pobřeží nepatří mezi masověji navštěvované, protože silnice v této oblasti lze často projet pouze terénním autem. Lákadla v této části jsou dvě – dosažení nejvyššího severního bodu Cape York, kdy se můžete zadívat do dáli směrem k 130 km vzdálené Papui Nové Guinei – spojení žádné neexistuje. A nedaleko města Cooktown, v jehož zátoce opravoval kpt. Cook svojí loď Endeavour, leží ostrov Lizard, ideální místo na romantický odpočinek v sevření korálů. 

Z Cairns je to k Velkému bradlovému útesu jen kousek.Cairns je město známé svojí malou vzdáleností od přírodního úkazu Velký bradlový útes – Great Barrier Reef. Ten je dlouhý přes 2000 km, ale nikde se tolik nepřibližuje k pevnině jako tady. Můžete si zde zakoupit nejrůznější varianty výletů na otevřené moře za nezapomenutelným podvodním světem barev korálů a ryb.

Národní park Daintree pokrývá jeden z nejstarších deštných pralesů na světě.Z Cairns můžete také navštívit  národní park Daintree, který pokrývá deštný prales, jeden z nejstarších na světě. Na něho navazuje národní park Cape Tribulation, který je od roku 1989 pod ochranou UNESCO. Hodinu cesty od Cairns je vesnice Kuranda, kde žijí domorodí obyvatelé Austrálie Aborodgines. Vede tam vyhlídková železnice z roku 1891. Zaposlouchejte se do jejich velmi zvláštní muziky, kterou vyluzují přes dlouhý trubkovitý nástroj zvaný dingeridoo.

Magnetem Townsville je krásné podmořské akvárium Great Barrier Reef Wonderland. V největší nádrži na 2,5 miliónů litrů vody je simulován život korálů a ryb ve volné přírodě. V dalších nádržích jsou různé druhy dravých ryb, žraloků a vše doplňují videofilmy a speciální kino, které promítá na kopuli kolem vás, takže máte dojem, že jste uprostřed děje. Z města můžete podniknout jednodenní výlet na ostrov Magnetic, který objevil kapitán Cook v roce 1770.

V rezervaci Lone Pine Koala můžete zvířata nejen pozorovat, ale i krmit a dotýkat se jich.Historie Brisbane začala pohnutě, když byla v 19.století vybrána pro sídlo trestanecké kolonie deportovaných zločinců ze Sydney. I když má dnešní Brisbane přes milion obyvatel, pro mnoho Australanů i návštěvníků zůstal nadále klidnou „vesnicí“. Centrum města tvoří nízké koloniální budovy, kolem kterých se jako prsten obtáčení skleněné moderní mrakodrapy. Hlavní atrakcí v okolí je unikátní rezervace Lone Pine Koala, kde mimo pozorování můžete zvířata krmit a dotýkat se jich. Specializací je medvídek koala, který se živí výhradně listím z eukalyptů. Ale obdivovat tu můžete i další typická zvířata, jako klokany, ptakopyska, nelétavého ptáka emu nebo wombaty.

Za atmosférou do The Rocks

Výhled ze Sydney Tower bere dech.Za jedno z nejkrásnějších míst v Austrálii se považuje zátoka Sydney Cove. Zde pod mostem Sydney Harbour Bridge, na jehož vrcholek se můžete vydat, leží symbol města budova opery. Tato neobvyklá budova má evokovat velkou plachetnici, vplouvající do přístavu. Atmosféru původního města můžete nasát ve čtvrti The Rocks, která se po nákladné rekonstrukci v roce 1988 přeměnila v pěší zónu v koloniálním duchu. A pokud si chcete město prohlédnout z ptačí perspektivy, vydejte se na nejvyšší budovu Sydney Tower. Je 305 m vysoká a nahoru se dostanete speciálním rychlovýtahem za 40 sekund. A pokud vás velkoměsto zmůže, vyzkoušejte vyhlášenou pláž Bondi, kde můžete lenošit nebo se naučit oblíbený boj s vlnami – surfing.

Udělali jste si někdy pokus dle soutěže Nikdo není dokonalý a zeptali se svého okolí, jaké je hlavní město Austrálie ? Sydney? Nebo Melbourne ? Správná odpověď je Canbera. Toto město bylo až do roku 1824 malá bezvýznamná osada. A v roce 1908 bylo vybráno za de facto umělé hlavní město, které bylo následně vybudované na břehu řeky Molonglo dle návrhu amerického architekta W.B.Griffina. A důvod – leží mezi odvěkými rivaly o statut hlavního města – Sydney a Melbourne – a nikdo nechtěl jít do sporu a rozhodnout, které z nich by to mělo být. Canbera dneška je město plné zeleně, netypické, poklidné velkoměsto. Nejnavštěvovanější je Nová budova parlamentu, zajímavá tím, že pouze část je na povrchu země a zbytek je ukryt v kopci Capital Hill.

Velký bradlový útes z ptačí perspektivy.Melbourne je jedno z nejstarších měst v Austrálii a také město národnostně a kulturně různorodé. A tak si v centru města připadáte jako ve staré Anglii a náhle jste v Itálii, Řecku, Turecku nebo Vietnamu. A to vše je okořeněno velkou nabídkou galerií, koncertů, divadel. A město také nabízí několik „nej“. Největší kasino v Austrálii, nejlepší hráče tenisu na každoročním tenisovém turnaji Australian Open. A největši kuriozitu – rodný dům kapitána Cooka, převezený sem z Anglie.

Zlatá zrnka v rýžovací pánvi

Ve skanzenu Sovereign Hill začala zlatá horečka v roce 1851. Zlatá zrnka se tu prý dají najít dodnes.Austrálie je velká a cestovat tam znamená přicházet na to, co by  bylo ještě potřeba navštívit. Pokud budete mít pocit, že byste na to museli vydělávat celý život a ještě by to bylo málo, nezapomeňte se při zpáteční cestě zastavit v Ballaratu, nebo zlatokopeckém skanzenu Sovereign Hill a jejich okolí. Zde začala v roce 1851 zlatá horečka a šance je prý dodnes. Stačí šikovně zakroužit rýžovací pánví. 

Co byste měli vědět než vyrazíte k protinožcům:

Doprava - Jezdí se vlevo. Doprava je jednoduchá, protože silnice jsou málo frekventované, benzín o skoro 50 % levnější, než u nás. Je potřeba si dávat pozor na mikrospánek při dlouhých přejezdech. A také na klokany, zvláště v noci, protože rozsvícené reflektory je osvětlují a oni ztrácejí orientaci. A střet s tímto poměrně velkým zvířetem bývá fatální jak pro klokana, tak pro auto a jeho posádku.
Připravte se také na setkání s místní specialitou -  velmi dlouhými kamiony (měří až 50 m), kterým se přezdívá Road trains – silniční vlaky. Auto si můžete buď zakoupit – a při odjezdu s minimální ztrátou zase prodat. Nebo pronajmout – ve variantě osobní nebo obytné auto. Obytné auto dává větší svobodu a také možnost ušetření díky možnosti vaření. Pronájem nejmenšího obytného auta pro 2 osoby nebo rodinu s jedním dítětem začíná od 110 AU (1AU je cca 16,5 CZK). Povinnou výbavou každého auta musí být rezervní kanystr s pohonnými hmotami, zásobník na vodu, zvedák a náhradní kolo. Kempovat se dá kdekoliv mimo soukromé pozemky a národní parky – zde pouze ve vyhrazených oblastech. Vzácností není pozvání od farmářů k přespání – pro ně to je příležitost přerušit svojí samotu, pro vás šance potkat velmi často samorostlé Australany – takže rozhodně neodmítejte. Alternativní variantou cestování je zakoupení autobusové dlouhodobé jízdenky – tzv. pasu. Více informací najdete na http://www.greyhound.com.au/

Počasí – Je obrácené našemu, tudíž  jaro je naše září až listopad, léto je prosinec až únor, podzim je březen až květen, zima je červen až srpen. K vybavení na cestu přesto vždy přidejte tyto nutné věci – teplou, neprofoukavou bundu, pevné boty a ochranu proti slunečnímu svitu a ozonové díře – kvalitní sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Jazyk - S jiným jazykem než angličtinou příliš neuspějete. Uplatit ho můžete pouze v místech, kde je větší koncentrace přistěhovalců, jako třeba v Melbourne. V angličtině se připravte na některé odlišnosti, které jsou dány použitím „aussie slang“ – tedy australského dialektu. Příklad za všechny breckie – snídaně, brew – šálek čaje, dunny – toaleta, grog – alkohol všeho druhu, quack – lékař, stubby – pivo v malé lahvi. A pak nápis na restauracích BYO, což neznamená místo pro vegetariány, ale restauraci, která nemá licenci pro prodej alkoholu a tak si můžete donést svůj vlastní. A oni vás jím během jídla obslouží a vy hradíte pouze malou částku za „pronájem“ skleničky.  

Autor: Zuzana Suttnerová

Foto: archiv

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ