Unikátní sbírku bankovek vydaných zeměmi zapojenými do posledního světového válečného konfliktu nabízí nově Ruské středisko vědy a kultury v Praze. Expozice nazvaná Peníze druhé světové války přibližuje na čtyřicítce výstavních panelů nejzajímavější kousky z kolekce významného ruského numizmatika Borise Senilova, který shromáždil i bankovky vytištěné nacistickým Německem i militaristickým Japonskem pro jimi okupované země.
"V prostorách foyeru a přilehlé galerie je rozmístněno přes 40 výstavních panelů s bankovkami mnoha evropských i neevropských států a bývalých kolonií, včetně Protektorátu Čechy a Morava a Slovenska," řekla ČTK za organizátory Naděžda Volkovová.
Expozice obsahuje papírové peníze používané bojujícími státy ve 40. letech minulého století. Nechybějí zde bankovky vytištěné nacistickým Německem i militaristickým Japonskem pro jimi okupované země. K vidění zde jsou například německé bankovky určené pro území Ukrajiny, Srbska nebo Řecka či japonské peníze, kterými se za války platilo v dnešní Indonésii, Barmě, na Filipínách či v Číně. K vidění jsou i bankovky Spojenců vydané pro osvobozené státy včetně těch, jež Spojené státy vytiskly pro Francii a Sovětský svaz pro Polsko.
Boris Valentinovič Senilov byl nejen sběratelem, ale i autorem řady článků a monografie o válečných bankovkách. Vystudovaný ekonom a veterán druhé světové války se svému koníčku věnoval několik desetiletí. Rozsáhlou kolekci vzácných bankovek a dokumentů předal v 90. letech moskevskému Ústřednímu muzeu Velké vlastenecké války.