<span>Blogujte</span> z cest. Ale je to fuška

Relax
5. 11. 2007 12:21
Základem úspěchu bývá stručnost, přesnost a vtipnost.
Základem úspěchu bývá stručnost, přesnost a vtipnost.

Základem úspěchu bývá stručnost, přesnost a vtipnost.Blog je skvělý způsob, jak zůstat ve spojení s domovem i na druhém konci světa. Ale připravte se na to, že z gauče v obýváku se bloguje o moc líp než z rozvrzané židle v zapadlé, zapatlané kavárně, které je internetová jen podle jména.

V angličtině už jim vymysleli speciální název. Travelogues jsou osobní stránky blogerů, kteří buď právě cestují nebo mají odcestováno a na prožité adventury vzpomínají z výše zmíněného kanape. Kanape se může zdát trochu mastňácké, ale vzhledem k podmínkám, ve kterých se internetové spojení a vůbec počítačová kultura rozvojových zemí nachází, odpustitelné.

Jak takový travelog vypadá a co do něho, aby měl autor i jiné čtenáře než sebe?

Travelogem proti rozplizlosti

Travelog má oproti ostatním blogům jednu obrovskou výhodu. Protože popisuje cestu někoho, říkejme mu třeba Konrád, dejme tomu do Jižní Afriky, má jasný začátek, průběh a konec. Začne chvílí, kdy si Konrád zabalí, a skončí, když Konrád doma opět vybalí. V nejhorším případě bude Konrád na travelogu ještě nějakou dobu meditovat o smyslu své cesty, odpovídat na otázky peckovitějším přátelům a plánovat výlet nový, ale než to Konráda přestane bavit nebo než ho sežere všední život v kombinaci s aklimatizační depresí, je jen otázka několika týdnů. Rozhodně nehrozí, že by se Konrádův travelog táhnul jako Lovosice.

Konrád a hroch

Romány psát nemusíte. Osm řádek úplně stačí.Konrád nemusí umět psát, aby nalákal čtenáře. Měl by si ale rozhodně pořídit dobrý digitál. Už vidím, jak se někteří z vás ušklíbají. Ale prosím vás, po Konrádovi přece nikdo nechce, aby jeho obrázky okamžitě převzalo Magnum. A Konrád jde ještě dál -nejenže nechce odradit své povinné publikum, čili rodinu, kamarády a kolegy, kteří mají během pracovního dne moc volného času, ale rád by přilákal i volné čtenáře z webu. Proto statečně vykračuje mimo standardní stereotyp snímků typu Konrád na safari s hrochem, Konrád v Johannesburgu, Konrád v objetí s domorodým obyvatelstvem, ale publikuje i fotky Hroch bez Konráda, Johannesburské ghetto a Domorodé obyvatelstvo v johannesburském ghettu.

Jedinou výjimkou, kdy by fotky s Konrádem byly divácky vděčnější než fotky bez Konráda, by byly snímky Konráda žere hroch, Konrád prchá z černošského ghetta v Johannesburgu a To máš za apartheid, Konráde!.

Krátce a furt

Nechme Konráda, ať si otře pot z čela, a zkusme mu poradit s textovou stránkou travelogu.

S travelogováním je to jako s větráním. Chce to krátce, ale furt. Je prokázáno, že lidi neradi čtou články delší než osm řádek. Jestli jste dočetli až sem, jste nadprůměrní! Čili Konrád by měl psát pokud možno denně, ale jen pár informativních řádků. Pokud najede na denní tempo, měl by, až se bude chystat někam mimo internet, rozhodně oznámit svoji krátkodobou nepřítomnost. Jinak se může lehce stát, že doma vyděsí hodně lidí.

Padající internetové připojení snadno promění psaní deníčku v očistec.Konrád může psát i v delších intervalech, třeba protože cestuje oblastmi, kde internet hapruje nebo úplně chybí. Když bude i přesto schopen vyprodukovat text, který má hlavu a patu, může být na sebe hrdý. Čtenáři travelogů si totiž často neuvědomují, že napsat příspěvek, který se ukládá hodinu a pak se stejně čtyřikrát smaže, a nerozžvýkat počítač, vyžaduje úctyhodné duševní vypětí.

V jednotlivých příspěvcích by Konrád měl být stručný, přesný a vtipný. Kde jsem, s kým tam jsem, co tam dělám. Proč a jak ať si nechá na doma. Kdo by ho potom jinak poslouchal, že.

České travelogy chybí

Konrádova velká smůla coby cestujícího blogera je, že je Čech. Protože existuje velká pravděpodobnost, že i když by byl jeho blog sebelepší, nikdo kromě rodiny a kamarádů o něm nebude vědět. Jeden velký server s travelogy totiž na českém internetu není.

Samozřejmě, na cestovatelské deníčky se můžete dostat přes diskuze, třeba na http://www.svetcest.cz/, ale jinak je to bída. S nápadem soustředit cestovatelské blogy pod jednu hlavičku evidentně přišel http://travelblog.cz/travel-blog-startuje, ale nadšení průkopníkům dlouho nevydrželo, visí zde celkem šest příspěvků a poslední je ze 17. srpna. Ani lišta se zadumanou fotkou dřevěné lavičky zapadané podzimním listím se pro akční stránku nezdá jako úplně správný výběr.

Zahraniční weby jsou na tom o několik tříd líp. Kvalitní a přehledný je http://dir.yahoo.com/Recreation/Travel/Travelogues/, kde si v sekci ongoing travelogues můžete počíst v aktuálních cestách. Dobrý je i http://www.travel-library.com/travelogues/ a http://www.travelblog.org/. Na http://www.travelpod.com/ funguje odkaz find travelers near you, který vám vyplivne třeba to, že v Praze a okolí se momentálně nacházejí čtyři blogující traveleři: ngoc z Austrálie, Američani laura1 a skip2938 a český reprezentant koutinka. Po registraci vám stránka dokonce ukáže, kolik procent světa jste procestovali.

Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ